Rady, jak správně nastavit světlomety krok za krokem
Správné nastavení světel na vozidle je klíčové nejen pro vaši bezpečnou jízdu, ale i pro bezpečnost celé dopravy. Příliš vysoko nebo nízko nastavené světlomety totiž mohou ohrozit vás i řidiče protijedoucích vozidel. Poradíme vám, jak světla správně nastavit.
Funkční a dobře nastavené světlomety jsou jednou ze základních podmínek pro bezpečnou jízdu autem, zejména při snížené viditelnosti. Ověření správného fungování světel je proto součástí pravidelné kontroly STK.
Zjišťuje se přitom nejen stav, funkčnost, typ a homologace světlometů, ale také výška a směr světelného paprsku (tedy laicky řečeno nastavení světel), které se kontrolují pomocí tzv. regloskopů.
I mimo kontrolu STK je však vhodné světla pravidelně kontrolovat. Hned si povíme proč.
Proč je správné nastavení světlometů důležité?
Dobře nastavená světla vám na cestě umožňují dobře vidět a být viděni. Špatně nastavená světla naopak mohou viditelnost snížit, a zároveň mohou oslepovat ostatní řidiče. To vše je velmi nebezpečné a může to přispět k dopravní nehodě.
Zde je několik dalších důvodů, proč jsou správně nastavená světla důležitá:
- Optimální osvětlení vozovky – Správná výška a intenzita světel zajistí, že řidič má dobrou viditelnost před vozidlem, což je důležité zejména v noci nebo za špatných povětrnostních podmínek.
- Viditelnost v dopravě – Dobře nastavená světla jsou důležitá také proto, aby vás ostatní účastníci dopravy dostatečně a včas viděli, zejména při zhoršené viditelnosti.
- Soustředění řidiče – Nesprávně nastavená světla mohou vytvářet slabé a nerovnoměrné osvětlení, což snižuje vizuální komfort a soustředění řidiče.
- Minimalizace oslnění řidičů – Nesprávně nastavená světla, která směřují příliš vysoko, mohou oslepovat protijedoucí vozidla, což zvyšuje riziko nehody. Efekt je podobný jako při zapnutých dálkových světlech.
- Energetická účinnost – V neposlední řadě správné nastavení zajišťuje efektivitu a energetickou účinnost světlometů.
Jak nastavit světlomety v autě?
Jak jsme si již řekli, správné nastavení světlometů je velmi důležité. Jak je ale nastavit? S trochou šikovnosti to zvládnete i sami. Pokud si však netroufáte, obraťte se na odborníka. Toto je obecný postup, který se však může mírně lišit podle typu vozidla:
- Příprava auta
- Šero: Světla se nejlépe nastavují během šera nebo tmy, kdy je světelný paprsek nejlépe viditelný.
- Zatížení: Auto by mělo být při kontrole zatíženo tak, jako při běžném provozu. Někteří odborníci například radí natankovat plnou nádrž.
- Vyčištění: Aby bylo možné světla správně zkontrolovat, musí být nejprve čistá. Proto je před kontrolou pořádně umyjte a vyleštěte.
- Tlak v pneumatikách: Zkontrolujte, zda jsou pneumatiky správně nahuštěné. Tento údaj můžete najít na pneumatice, na štítku nebo v příručce k vozidlu. Nesprávný tlak totiž může ovlivnit výšku světelného paprsku.
- Umístění: Auto zaparkujte na rovném povrchu a kolmo ve vzdálenosti asi 10 metrů od zdi, na kterou se světlo z předních světlometů bude odrážet.
- Kontrola výšky
- Zapněte potkávací světla, abyste mohli zkontrolovat světelný paprsek. Světla by měla svítit kolmo na zeď pod pravým úhlem a světelný paprsek musí být rovný.
- Můžete si pomoci referenčními body. Pomocí lepící pásky na zdi označte křížkem střed každého světlometu. Tyto značky vám pomohou při nastavování správného sklonu a výšky světelných paprsků.
- Na světlech by mělo být uvedeno předepsané klesání. Pokud je například předepsané klesání 1 % a světla jsou ve výšce 100 cm, paprsek na zdi by měl být umístěn ve výšce 90 cm. To zabraňuje oslnění protijedoucích vozidel.
- Přístup k nastavovacím šroubům
- Pokud jste zjistili, že nastavení světlometů není ideální, je potřeba najít manuální regulátory sklonu světel, resp. nastavovací šrouby. Jsou dva – jedním se nastavuje vertikální výška (nahoru a dolů), druhým horizontální poloha (doleva a doprava).
- Umístění těchto šroubů se může lišit v závislosti na typu vozidla, ale obvykle jsou umístěny v blízkosti volantu.
- Pokud je potřeba komplexnější nastavení, navštivte raději autoservis a nechte si světla odborně zkontrolovat.
- Testování nastavení
- Po nastavení světlometů absolvujte zkušební jízdu, abyste zkontrolovali, zda světlomety správně osvětlují cestu. Měly by osvětlují dostatečnou vzdálenost před vozidlem, ale nesmějí přímo oslňovat ostatní řidiče.
Nezapomeňte, že dobré nastavení světlometů jde ruku v ruce s kvalitními pneumatikami. Prohlédněte si naši nabídku pneumatik a zajistěte si bezpečnou a pohodlnou jízdu za jakýchkoli podmínek.