Rychlá oprava defektu: Co budete potřebovat a jak postupovat
Píchnutá nebo prasklá pneumatika není nikdy příjemná záležitost, a ještě méně, když se vám to stane daleko od domova. Co v takové situaci dělat a jak rychle opravit poškozenou pneumatiku? Poradíme vám v tomto článku.
Každého řidiče může občas překvapit defekt na pneumatice. Stačí ostrý kámen, hřebík nebo dlouhodobé opotřebení, a díra nebo prasklina je na světě. Proto je důležité vědět, co v takové situaci dělat a jak postupovat, abyste problém rychle vyřešili.
Co dělat, když dostanete defekt
Představte si, že řídíte do práce, a najednou uslyšíte hlasitý zvuk prasklé pneumatiky. Můžete pocítit ztrátu kontroly nad vozidlem, zvýšené vibrace nebo jiné problémy, které zvyšují riziko nehody. Je důležité rychle a správně reagovat.
Postupujte systematicky, abyste neohrozili sebe ani ostatní účastníky provozu:
- Zachovejte klid a zkuste co nejdříve a nejbezpečněji zastavit vozidlo na krajnici, v odstavném pruhu nebo ideálně mimo provoz.
- Zapněte výstražná světla, abyste včas upozornili ostatní řidiče. Pokud je to možné, oblékněte si reflexní oděv a ve správné vzdálenosti umístěte výstražný trojúhelník.
- Pokud je to bezpečné, zkontrolujte stav pneumatiky/pneumatik a posuďte rozsah poškození.
- Pokud můžete sami vyměnit pneumatiku za rezervu nebo opravit stávající defekt, proveďte to bezpečným způsobem. Pomůcky na výměnu pneumatiky jsou součástí povinné výbavy (rezerva, zvedák, klíč na matice).
- Pokud si na výměnu či opravu pneumatiky netroufáte, zavolejte odtahovou službu a nechte to na odbornících.
- Pokud jste použili dojezdovou rezervu nebo nouzově opravili defekt, opatrně dojeďte domů nebo do blízkého autoservisu či pneuservisu. Jedná se o dočasné řešení, které nenahradí plnohodnotnou pneumatiku.
- V případě, že jste použili plnohodnotné kolo (ne dojezdové), nebo jste defekt opravili pomocí profesionální opravné sady, nemusíte navštěvovat servis. Stačí po určité době zkontrolovat tlak v pneumatice.
Co potřebujete vědět o rezervním kole
Rezervní kolo je součástí povinné výbavy, proto ho musíte mít vždy v kufru auta. Skládá se z disku s pneumatikou, která musí mít předepsaný rozměr. Součástí výbavy by měl být také klíč na matice nebo šrouby kol a příruční zvedák. Počítejte s tím, že rezerva nemusí mít dostatečný tlak, tedy může být nutné ji dohustit.
Rezervní kolo může být buď dojezdové, nebo plnohodnotné.
a) Pokud použijete dojezdové kolo, je povolena maximální rychlost 80 km/h. Dojezdová pneumatika je obvykle užší než běžná, proto je třeba jezdit opatrně. Jde o dočasné kolo, které je nutné vyměnit za plnohodnotné.
b) Pokud máte plnohodnotné rezervní kolo, nemusíte následně nic měnit a můžete jezdit obvyklým způsobem. Pamatujte však, že rezerva má standardně letní dezén, proto je nutné zvýšit opatrnost v případě zimních podmínek.
Rezervu je třeba použít v případě většího poškození kola, kdy není možné pneumatiku rychle opravit a nechcete platit za odtah. Jedná se však o poměrně náročnou a špinavou práci, kterou nezvládne každý. Mnohem jednodušší je druhá možnost, tedy nouzová oprava kola.
Rychlá oprava defektu krok za krokem
Toto řešení je méně časově náročné a zvládne ho téměř každý. Ne vždy je však možné defekt tímto způsobem opravit.
Možné je to v případě:
● malých propíchnutí (např. od hřebíků nebo malých ostrých předmětů) v oblasti běhounu,
● děr, které nejsou větší než 6 mm.
Není to možné v případě:
● poškození bočnice pneumatiky,
● poškození většího než 6 mm.
K takové opravě potřebujete sadu na opravu pneumatik, kterou je dobré mít v autě, i když není povinná. Umožní vám dočasně vyřešit defekt bez nutnosti zvedat auto a špinit si ruce. Může vám také ušetřit peníze za odtah.
Co potřebujete na opravu pneumatik
Na trhu existuje několik typů sad nebo produktů určených pro rychlou opravu bezdušových nebo i dušových pneumatik. Na výběr máte například:
● Sprej na opravu defektu – jednoduchý způsob, kdy se do pneumatiky přes ventil vtlačí speciální tmel, který vyplní místo propíchnutí a zároveň pneumatiku nafoukne.
● Tmel nebo těsnicí prostředek na opravu defektu – těsnicí prostředky najdete i ve formě tmelu nebo tzv. slime. Jsou dostupné samostatně nebo v sadě s kompresorem.
● Sada na opravu defektu – obvykle obsahuje knoty, lepidlo, nástroj na opravu (průrazník/šídlo/vrták), adaptér na ventil a bombičky na nahuštění. Je určena pro opravu bezdušových pneumatik.
Postup při opravě pneumatiky
Konkrétní postup se může lišit podle typu sady nebo produktu na opravu. Obecně však postupujte následovně:
- Najděte místo, kde je pneumatika propíchnutá.
- Pokud je to možné, odstraňte předmět, který propíchnutí způsobil.
- Následně aplikujte sprej nebo tmel dle návodu.
- Pokud používáte knoty, připravte otvor pomocí šídla.
- Ujistěte se, že je pneumatika dostatečně nahuštěná.
Se zalepenou pneumatikou jezděte opatrně a co nejdříve navštivte pneuservis, kde se postarají o plnohodnotnou opravu nebo výměnu pneumatiky.