Neměli byste se bát celoročních pneumatik
“
Mnoho řidičů je i v současnosti proti, ale stále více a více motoristů kupuje pro své automobily celoroční pneumatiky. Slabá výkonnost je minulostí a můžeme říct, že tento segment automobilového průmyslu se vyvíjí nejvíce, a to zjevně prokazují i testy. Celoroční pneumatiky nemusí být ideální pro každého, ale mohou být dobrou volbou pro většinu průměrných řidičů. Zkoumali jsme výhody, nevýhody, ceny a argumenty pro a proti .
Před několika lety to byla téměř svatokrádež, když řidiči nebo odbornící obhajovali celoroční pneumatiky. Podle jejich názorů pneumatiky vhodné pro celý rok nejsou ideální pro jakoukoli sezónu, a kombinují ty nejhorší vlastnosti celoročních pneumatik. Tento obecně negativní názor a stereotyp se v poslední době výrazně změnil. Díky neustále se vyvíjejícím výrobkům, výrobním technologiím a v neposlední řadě také výsledkům testů, které jasně prokázaly, že i když nejsou rovnocenné tyto pneumatiky s tradičními zimními a letními pneumatikami, za určitých okolností mají své opodstatnění.
Je pravda, že celoroční pneumatiky nikdy nedosáhnou přilnavosti letních pneumatik v horkém počasí a zimních v zimě, ale při kupování by řidiči neměli přehlížet skutečnost, že v posledních letech byla zima znatelně mírnější a je mnohem méně zasněžených a ledových dnů.
V čem se liší celoroční pneumatiky?
Především ve svém materiálu. Celoroční pneumatiky jsou vyrobeny z mnohem měkčí směsi než letní pneu, aby přilnavost byla zajištěna i v chladu. Měkčí materiál má za důsledek, že pneumatiky se opotřebují rychleji, protože bez výměny jsou používány přes celý rok.
Celoroční pneu se liší od zimních a letních pneu nejen svým materiálem, ale také dezénem, tj. kombinují prvky vzorek obou dezénů. Běhoun letních pneumatik je nasycený právě proto, aby byla v létě zajištěna větší přilnavost mezi pneu a vozovkou. Žebra a bloky na povrchu pneumatiky jsou odděleny podélnými a příčnými drážkami. Hrají mimořádně důležitou roli v deštivém letním počasí, zvyšují přilnavost za mokra, odvedou dané množství vody a tím brání aquaplaningu.
Zimní pneumatiky jsou mnohem měkčí než letní pneumatiky kvůli větší přilnavosti. „Hrboly“ na běhounech pneumatik nejsou nasycené, na nových typech se nacházejí malé lamely ve tvaru „Z”. Funkce lamel je dvojitá: na jedné straně pomáhají dosáhnout lepšího brzdicího účinku a na druhé straně odvádějí vodu, bláto a sníh – k drážkám, které jsou hlubší u zimních a pak odvádí vodu v dezénu pneumatik.
Celoroční pneumatiky kombinují vlastnosti zimních a letních pneumatik.
Její povrch je více podobný zimní pneumatiky, ale disponuje vlastností letních pneumatik, materiálem a směsí obohacenou silikou je však podobnější k letním penumatikám. Stejně jako zimní pneumatiky, mají vyšší valivý odpor a rychleji se opotřebovávají.
Pro koho a proč mohou být celoroční pneumatiky dobré?
Přestože jsou celoroční pneumatiky stále více známé a pokročilé, jen málo domácích řidičů zvclí tyto výrobky. Podle loňských údajů mají v Evropě stále jen 5-15 procentní podílu na trhu.
Podle odborníků se tyto pneumatiky vyvíjely v průběhu let natolik, že za určitých podmínek se oplatí koupit je. Podle odhadů společnosti Bridgestone nejméně 42 procent evropské populace žije v oceánských oblastech, kde by celoroční pneumatiky byly nejlépe používané a praktické díky mírné zimě a teplému létu.
Pokud jde o výhody, první prioritou je ušetření peněz za výměnu dvakrát za rok. To Vám především ušetří peníze i místo, protože se nemusíte zaoberat skladováním dvou sad pneumatik v suterénu nebo garáži.
Podle odborníků jsou celoroční pneu určitě kompromisem, ale jejich používání může být dobrým řešením pro ty, kteří svoje auto používají nejčastěji ve městě, nejezdí pravidelně velké vzdálenosti a ve většině případů jedou opatrně a promyšleně a dodržují povolenou rychlost.
V tomto případě znamená smysl pro kompromis, že řidič je ochoten vzdát se použití automobilu za opravdu chladného, zimního počasí, na zasněžených a namrzlých vozovkách, protože za takových okolností poskytují tyto pneumatiky horší výkon.
Dnešní moderní celoroční pneumatiky jsou obecně velmi vhodné pro mírné zimy a teplá léta, takže se zdá, že s ohledem na domácí povětrnostní podmínky jsou dobrou volbou. Přestože nemůžou soutěžit s nejlepšími zimními a letními pneumatikami, v dnešní době jsou již výkonné a testy potvrzují, že výkony nejlepších celoročních pneu se rovnají výkonům podprůměrných letních a zimních pneumatik.
Je důležité, abysme celoroční pneumatiky pravidelně zkontrolovali a nastavili podvozek každé 1-2 roky. Kromě toho pro dosažení rovnoměrného opotřebení a delší životnosti je třeba vyvažovat pneumatiky každých šest měsíců a vyměnit je na každé nápravě. Také je důležité zkontrolovat tlak vzduchu a vyvážení kol. Udělejte to v březnu a září, abyste se vyhnuli frontám.
Jaké nevýhody mají?
Hlavní nevýhoda celoročních pneumatik ve srovnání se zimními a letními soupravami je, že jsou méně odolné vůči extrémním povětrnostním a ledovým, sněhovým podmínkám. Pokud tedy žijete v kopcovité oblasti s více zasněženými a ledovými cestami, není to ideální volba.
Pokud na takových silnicích jízdíte, měli byste raději používat zimní pneumatiky!
Závisí i na stylu jízdy, zda tyto pneumatiky koupíte nebo ne. Pokud rádi jezdít
sportově a rychle, raději se vzdejte pohodlí a používejte
zimní i letní pneumatiky.
Další nevýhodou těchto pneumatik je to, že díky jejich nepřetržitému používání a extrémním výkyvům teplot se tyto pneumatiky opotřebovávají víc než zimní nebo letní sady. Proto při výběru těchto produktů nezapomeňte vybrat kvalitnější produkty. V tomto případě opravdu nestojí za to ušetřit pár tisíce forintů.
V testech účinkovaly celoroční pneumatiky dobře
Vývoj celoročních pneumatik se odráží také ve výsledcích zkoušek. V této oblasti jsou spolehlivé výsledky německého automotoklubu ADAC, který je považován za nejuznávanější, nejspolehlivější a nejautentičtější autoklub. Společnost ADAC v roce 2018 srovnala celoroční pneumatiky devíti výrobců v různých aspektech s kvalitní sadou letních a zimních pneumatik.
Všechny soupravy byly testovány na stejném typu vozu nižší třídy a stejnou rychlostí. Testy celoročních pneumatik byly prováděny na suchých, mokrých, sněhových a ledových vozovkách, společnost testovala brzdné dráhy každé pneumatiky a manévrovatelnost na různých povrchů. Testy přinesly různé výsledky, ale jasně ukazují, že vysoce kvalitní celoroční pneumatiky jsou stále více spolehlivější. Například na ledových silnicích všechny celoroční pneumatiky dosáhly lepší výsledky, než kvalitní zimní pneumatiky
Testy ukazují, že neexistuje obecně dobrá volba, ale když víme přesně, za jaké podmínky chceme používat celoroční pneumatiky, lze volbu usnadnit.
Testy autoklubu ADAC nakonec prokazují spolehlivost celoročních pneumatik. Na základě toho sada značky Nexen skončila na čele, která na suchých a zasněžených silnicích neúčinkovala moc dobře, ale na mokrých a ledových vozovkách byla výborná. Na druhým místě skončil model Continental mezi celoročními pneumatikami.
Kolik stojí celoroční pneumatika?
Všeobecně rozšířený názor v minulosti byl, že jsou celoročné pneumatiky velmi drahé. Pravdou je ale, že tyto soupravy stojí o něco přes 10 procent více než kvalitní zimní sady a jen o 10 až 15 procent více než letní pneumatiky.
Zní to špatně, ale lze ušetříit značné peníze, když koupíme dražší a kvalitnější pneumatiky. Výměna pneumatik dvakrát ročně již byla zmíněna, ale celoroční sada vám také ušetří cenu zimních nebo letních pneumatik. Nemluvě o tom, že dokonce získáme ještě jedno léto, protože pokud vaše pneumatika ztratí zákonný limit co se týče opotřebení, pro letní sezónu jí můžete ještě dále používat.
Při výpočtu nákladů je však třeba mít na paměti, že celoroční pbeumatika se pravděpodobně opotřebuje rychleji než sada zimních a letních pneumatik a to i při průměrném používání vozidla. Ceny výrobců pneumatik se mohou lišit, další informace naleznete na tomto odkazu.
Rozhodnutí: Ano nebo Ne?
Aby bylo možné ještě před nákupem učinit konečné rozhodnutí, je třeba zvážit povětrnostní a cestní podmínky, za kterých chceme naše auto s celoročními pneumatikami používat, a důležité je být si vědom se stylem řízení.
Je důležité zdůraznit, že byste vždy měli používat pneumatiky, které jsou vhodné pro naši silnice. Celoroční pneu nejsou rovnocennou náhradou zimních a letních pneu, ale je to mnohem lepší řešení, než jízda po celém roku se zimními nebo letními pneumatikami.
Podle testů jsou celoroční pneumatiky zatím stále kompromisem mezi letními a zimními pneumatikami, ale již značně v menší míře. V mnoha ohledech tyto soupravy dosahují výkon zimních / letních pneumatik a dokonce je překonávají. Pro průměrné používání ve městě a na krátké vzdálenosti může být kvalitní celoroční pneumatika perfektní volbou.
„