Celoroční pneumatiky: Výhody, nevýhody a zkušenosti řidičů
Zimy v Česku už dávno nejsou to, co bývaly. I proto čím dál více řidičů přechází na celoroční pneumatiky. Přestože jich je stále jen malé procento ve srovnání s těmi, kteří střídají letní a zimní pneumatiky, mnozí na “celoročky” nedají dopustit. Pokud o jejich koupi uvažujete, přečtěte si naše tipy a zkušenosti.
Co jsou celoroční pneumatiky
Celoroční pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly bezpečné jízdní vlastnosti v různých povětrnostních podmínkách po celý rok. Jsou kompromisem mezi letními a zimními pneumatikami, takže spojují vlastnosti obou, ale nedosahují nejlepší výkony v extrémních teplotních podmínkách.
Pneumatiky, které je možné používat celoročně, musí splňovat legislativní parametry pro letní i zimní pneumatiky. Poznáte je podle toho, že mají více drážek a hrubší dezén než letní pneumatiky, ale zároveň o něco méně než čistě zimní. Na pneumatikách můžete najít označení M+S (mud + snow) se sněhovou vločkou.
Obvykle jsou také označeny některým z těchto názvů (podle konkrétní značky):
- AllSeason (např. Continental)
- All Weather (např. Matador)
- 4Season (např. Goodyear)
- CrossClimate (např. Michelin)
Pro koho jsou vhodné celoroční pneumatiky
Technologie používané při výrobě celoročních pneumatik neustále postupují a zlepšuje se jejich přilnavost i na mokrých površích či mírně zasněžených cestách. Mají kvalitnější směsi, lepší vlastnosti a jsou tak čím dál oblíbenější. Přesto nejsou vhodné pro každého.
Celoroční pneumatiky mohou být ideálním řešením zejména pro ty, kteří:
- najedou méně kilometrů ročně (max 5 000 až 10 000 km),
- nejezdí příliš často nebo střídají více aut,
- žijí v oblasti, kde nejsou extrémní výkyvy počasí,
- jezdí spíše na krátké vzdálenosti,
- jezdí převážně ve městě, kde jsou cesty i v zimě udržované,
- nejezdí v extrémních teplotních a povětrnostních podmínkách.
Pokud tedy patříte k řidičům, kteří pravidelně dojíždějí na dlouhé vzdálenosti, například do práce, celoroční pneumatiky nebudou pro vás. Stejně se jim vyhněte i v případě, že v zimě často navštěvujete horské oblasti a lyžařská střediska, nebo milujete sportovní jízdu.
Výhody a nevýhody celoročních pneumatik
Celoroční pneumatiky poskytují svým majitelům mnoho výhod a usnadňují jim život. Mají však i své nevýhody, které je třeba při koupi zvážit. Porovnejme si tedy jejich výhody a nevýhody.
Výhody:
- Úspora peněz – nemusíte kupovat dvě kompletní sady pneumatik (letní a zimní).
- Větší pohodlí – nemusíte dvakrát ročně řešit přezouvání pneumatik, což šetří čas, úsilí i peníze.
- Všestrannost – pneumatiky poskytují dostatečně dobré jízdní vlastnosti po celý rok (s výjimkou extrémního počasí).
- Žádné skladování – šetříte místo potřebné na uskladnění sezónních pneumatik.
Nevýhody:
- Kompromisní výkon – pneumatiky vám poskytnou o něco horší jízdní vlastnosti než kvalitní zimní či letní pneumatiky.
- Rychlejší opotřebení – protože je používáte celoročně, rychleji se opotřebují.
- Nevhodné do extrémů – v případě extrémního počasí (náledí, sníh, tropické teploty či mrazy) se snižuje přilnavost a ovladatelnost pneumatik, a tím i bezpečnost.
- Nedostatečné pro sportovní jízdu – pneumatiky nejsou vhodné pro sportovní jízdu, která vyžaduje maximální přilnavost a ovladatelnost.
- Omezený výběr – pro některé typy aut a kol nemusí být výběr celoročních pneumatik tak široký.
Shrnutí a doporučení
Z výše uvedeného vyplývá, že celoroční pneumatiky mohou být ideální pro méně náročné a občasné řidiče, kteří hledají ekonomickou volbu pneumatik a nechtějí do auta investovat mnoho peněz. Univerzální “celoročky” jim poskytnou dostatečně dobré jízdní vlastnosti pro jejich potřeby a ušetří je od pravidelného přezouvání.
Jsou také vhodné pro lidi žijící v mírném klimatickém pásmu a převážně ve městech, kde je poměrně stabilní počasí bez extrémních výkyvů, silných mrazů, sněhové nadílky či tropických teplot. Oceníte je také tam, kde jsou pravidelně udržované cesty.
Pro jejich kompromisní jízdní vlastnosti jsou vhodné pro řidiče, kteří auto nepoužívají na dlouhé vzdálenosti a nenajedou více než 5 000 až 10 000 km ročně. Pokud pravidelně cestujete autem, milujete jízdu v náročném terénu nebo agresivní sportovní jízdu, tyto pneumatiky pravděpodobně nebudou pro vás.
Na co dbát při koupi celoročních pneumatik
Pokud jste se přesto rozhodli pro celoroční pneumatiky, při koupi myslete na následující:
- Dejte přednost novým pneumatikám – celoroční pneumatiky se opotřebovávají rychleji než sezónní, proto si raději připlaťte za novou sadu.
- Pokud máte možnost, zvolte prémiové značky – pneumatiky od předních značek, jako jsou Continental, Michelin či Goodyear vám poskytnou lepší jízdní vlastnosti díky kvalitnějším technologiím a materiálům.
- Sledujte nezávislá hodnocení – sledujte nezávislé testy pneumatik, jako např. testy německé automobilové asociace ADAC, podle které byly nejlepšími celoročními pneumatikami v roce 2023 Continental WinterContact TS 870.
- Sledujte opotřebení pneumatik – protože celoroční pneumatiky musí splňovat pravidla pro letní i zimní pneumatiky, měly by mít hloubku dezénu minimálně 4 mm.
Celoroční pneumatiky mají své příznivce i odpůrce a je jen na vás, ke které skupině se připojíte. V každém případě je skvělé, že na trhu máme i tuto možnost.