DOT pneumatiky: Co znamená a proč je pro vás důležitý?

Kupujete nové pneumatiky nebo přemýšlíte o jejich koupi? V tom případě byste měli věnovat pozornost několika údajům, které na nich najdete. Jedním z nich je tzv. DOT kód pneumatiky. Co to vlastně je, na co slouží a co vám prozradí? To vše se dozvíte v našem článku.

Při výběru správných pneumatik pro vaše vozidlo je důležité znát několik údajů. Kromě šířky, výšky, průměru, rychlostního a zátěžového indexu je vhodné znát také tzv. DOT kód. Tenhle údaj obvykle najdete na bočnici pneumatiky. Víte, co tenhle kód znamená?

Co je DOT kód pneumatiky?

DOT kód pneumatiky je identifikační údaj, který vám poskytne informace o původu a věku pneumatiky. Zkratka DOT znamená „Department of Transportation“, což je název amerického ministerstva dopravy.

Tenhle kód je důležitý zejména pro bezpečnost a sledování kvality pneumatiky. Bez něj byste například při koupi použitých pneumatik nemuseli vědět, jak staré jsou a jaké je jejich opotřebení. Starší pneumatiky totiž mohou ztrácet své jízdní vlastnosti a spolehlivost. Proto se nedoporučuje kupovat pneumatiky starší než 6 let.

Z čeho se skládá kód DOT 

DOT kód se skládá z řetězce 7 až 12 znaků, obvykle však 12, které obsahují několik informací:

  • DOT označuje certifikaci.
  • První 4 znaky označují továrnu, kde byla pneumatika vyrobena, a rozměr pneumatiky.
  • Další 4 znaky skrývají výrobní kód pneumatiky.
  • Poslední 4 číslice udávají datum výroby (např. 1423), kde první dva znaky označují týden v roce a další dva označují rok výroby.

Příklad kódu DOT

Pro lepší představu si ukážeme názorný příklad takového kódu:

DOT 4M1D 00YX 1121

  • 4M = označení závodu, kde byla pneumatika vyrobena.
  • 1D = rozměrový kód pneumatiky podle výrobce.
  • 00YX = výrobní kód podle výrobce.
  • 11 = pneumatika byla vyrobena v 11. týdnu roku.
  • 21 = pneumatika byla vyrobena v roce 2021.

Měl by být při nákupu zohledněn kód DOT?

Tento kód je jistě důležitým údajem a při nákupu byste ho měli brát na vědomí. Není však tím nejdůležitějším, zejména při nákupu nových pneumatik. Ty jsou často staré jen několik měsíců až maximálně 2 roky, takže se o DOT nemusíte starat. Jiné je to při nákupu ojetých pneumatik, které mohou být již starší, a i když nejsou opotřebované, guma může být degradovaná.

Jak již bylo zmíněno, nedoporučuje se kupovat pneumatiky starší než 6 let. Pneumatika však začne stárnout až po namontování na vozidlo, takže při posuzování stáří je třeba brát v úvahu, jak dlouho byla používána. Koneckonců, pneumatiky často leží ve skladu nebo prodejně dlouhou dobu po jejich výrobě, přičemž jejich výkonnost se snižuje jen minimálně.

Dalším důležitým bodem je, že pneumatiky se dnes vyrábějí z mnohem kvalitnějších směsí a obsahují různé látky, které je chrání před stárnutím, takže pokud se na pneumatikách nejezdilo a byly skladovány v optimálních podmínkách, nemusíte se starších pneumatik, například 3 nebo 4 roky starých, obávat. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *