Tabulka brzdné dráhy: korelace mezi rychlostí a brzdnou dráhou

Tabulka brzdné dráhy a její postupný výpočet

Brzdná dráha je dráha ujetá mezi zjištěním nouzové situace a zastavením vozidla. Jejími prvky jsou reakční dráha, doba technického zpoždění brzdy a brzdná dráha. Brzdnou dráhu může ovlivnit mnoho faktorů, například kvalita pneumatik, hloubka dezénu, jízdní schopnosti, povrch vozovky, celkový stav vozidla (zejména brzdových kotoučů a destiček) nebo tlak v pneumatikách. Vztah mezi rychlostí a brzdnou dráhou naleznete v tabulce brzdné dráhy (v našem článku uvádíme postup jejího výpočtu).

Nejdůležitější základní pojmy

Před uvedením tabulky brzdné dráhy je důležité objasnit některé základní pojmy! Chcete znát rozdíl mezi reakční vzdáleností, brzdnou dráhou a brzdnou dráhou? Níže jsou shrnuty nejdůležitější definice:

1. Reakční vzdálenost

Reakční dráha je vzdálenost, kterou řidič urazí mezi zjištěním nouzové situace a brzdnou reakcí. Průměrná reakční doba se pohybuje mezi 0,5 a 2 sekundami. Obecně platí, že lidé s většími řidičskými zkušenostmi jsou schopni reagovat na mimořádné události v kratším čase. Reakční doba je nejrychlejší ve věkové skupině 40 až 50 let, zatímco u osob s čerstvým řidičským průkazem a starších řidičů je reakční doba často pomalejší. Reakční vzdálenost je silně ovlivněna rychlostí vozidla. Pokud se rychlost zdvojnásobí, reakční vzdálenost se zdvojnásobí.

2. Čas odozvy bŕzd (technické oneskorenie brźd)

Reakční doba brzdy (odborně zpoždění brzdy) označuje dobu mezi sešlápnutím brzdového pedálu a aktivací brzdového systému. Než brzdový systém začne snižovat rychlost, musí se aktivovat mechanické části brzdového systému. Kromě jízdy vysokou rychlostí může doba odezvy brzd znamenat několik metrů brzdné dráhy navíc.

3. Brzdná dráha

Brzdná dráha je vzdálenost, kterou vozidlo urazí za dobu účinného brzdění. Je důležité si uvědomit, že mezi rychlostí vozidla a brzdnou dráhou existuje kvadratický vztah. Dvojnásobná rychlost má za následek čtyřnásobnou brzdnou dráhu.

4. Brzdná dráha

Zastavovací dráhou rozumíme součet výše uvedených tří fází, tj. vzdálenost ujetou mezi vnímáním nouzové situace a úplným zastavením.

Tabulka brzdné dráhy

Pomocou nižšie uvedenej tabuľky je ľahké určiť, akú dráhu zastavenia má priemerný rodinný automobil . Prvý stĺpec zobrazuje rýchlosť, druhý vzdialenosť prejdenú počas reakčného času, potom brzdnú dráhu na suchom a mokrom povrchu a nakoniec celkovú dráhu zastavenia.

Tabulka brzdné dráhy
Rychlost (km/h)Vzdálenost ujetá během reakční doby (m)Brzdná dráha na suchu (m)Brzdná dráha za mokra (m)Brzdná dráha (m)
401791326-30
5021142035-41
6025202945-54
7029274056-69
8033365269-85
9038456583-103
10042568098-122
110466797113-143

Co může ovlivnit brzdnou dráhu?

Brzdná dráha může být ovlivněna mnoha faktory. Níže jsme shrnuli faktory, které mají na brzdnou dráhu největší vliv:

1. Kvalita pneumatik

Testy pneumatik často zahrnují srovnávací analýzu brzdné dráhy různých pneumatik. Obecně platí, že použití materiálu, dezén a další technické vlastnosti prémiových pneumatik zajišťují kratší brzdnou dráhu. Zatímco nižší kategorie pneumatik mohou brzdnou dráhu prodloužit. Na našich webových stránkách si můžete vybrat ze široké nabídky kvalitních pneumatik. Objednejte si novou sadu pneumatik v našem internetovém obchodě!

2. Hloubka běhounu

Správná hloubka dezénu je nesmírně důležitá nejen z hlediska zákonných požadavků, ale také pro bezpečnost jízdy. Hloubka dezénu pneumatiky může mít významný vliv na brzdnou dráhu . Německý automobilový časopis Auto Bild ve svém testu zkoumal, jak hloubka dezénu pneumatiky ovlivňuje brzdnou dráhu. Výzkum přinesl překvapivé výsledky:

Při brzdění z rychlosti 120 km/h potřebovaly nové pneumatiky k zastavení maximálně 60 metrů.
Při zákonem stanoveném minimu 1,6 mm byla brzdná dráha delší než 150 metrů.
Tam, kde testovaná vozidla s novými pneumatikami zastavila, vozidla s opotřebovanými pneumatikami pokračovala v jízdě rychlostí 106 km/h.

3. Řidičské dovednosti

Není překvapením, že na brzdnou dráhu mají významný vliv také řidičské schopnosti. U zkušených řidičů může být průměrná reakční doba až o 75 % kratší než u méně zkušených řidičů.

4. Povrch vozovky

Na ľadom pokrytom, mokrom a inom povrchu s nízkou priľnavosťou sa nielen zvyšuje celková brzdná dráha, ale znižuje sa aj ovládateľnosť auta. Po letných búrkach môže dôjsť k aquaplaningu (kĺzaniu po vode), čo môže viesť až k nehode. Pre bezpečnú jazdu znížte na klzkom povrchu vozovky rýchlosť.

5. Celkový technický stav vozidla

Vedeli ste, že celkový technický stav vozidla ovplyvňuje dráhu zastavenia? Opotrebované časti bŕzd ju môžu výrazne predĺžiť. Okrem iného sa oplatí vziať auto na pravidelnú technickú kontrolu . Naši kolegovia s dlhoročnými skúsenosťami v servisnej sieti ARS kladú dôraz najmä na hodnotenie stavu bŕzd. Ak sa chcete vyhnúť čakaniu v rade, rezervujte si termín online! Naši zákazníci si môžu online zarezervovať termín jednej z našich profesionálnych služieb.

6. Tlak pneumatík

Podľa štúdie Medzinárodnej automobilovej federácie (Fédération Internationale de l’Automobile, FIA) 71 % skúmaných motoristov jazdí s pneumatikami s iným než správnym nahustením pneumatík . To vedie nielen k suboptimálnej spotrebe paliva, ale môže to viesť aj k predĺženiu brzdnej dráhy. Vo všetkých prípadoch jazdite s pneumatikami, ktoré spĺňajú špecifikácie výrobcu pre bezpečnú jazdu!

7. Rýchlosť

Vzhľadom na kvadratický vzťah medzi rýchlosťou a brzdnou dráhou možno dospieť k záveru, že:

  • Pri dvojnásobnej rýchlosti je brzdná dráha štyrikrát dlhšia
  • Pri trojnásobnej rýchlosti je brzdná dráha deväťkrát dlhšia
  • Pri štvornásobnej rýchlosti je brzdná dráha šestnásťkrát dlhšia

Dodržujte zákonnú povolenú rýchlosť, aby ste jazdili bez nehôd a bezpečne!

8. Zaťaženie a hmotnosť vozidla

Závažný vplyv na celkovú brzdnú dráhu má aj zaťaženie a hmotnosť vozidla. Vyššia hmotnosť zvyšuje brzdnú dráhu, takže pri preprave väčšieho množstva cestujúcich a batožiny sa zvyšuje aj brzdná dráha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *