Vyplatí se kupovat ojeté pneumatiky z druhé ruky?

Vaše pneumatiky už dosluhují a je čas na výměnu? Pokud přemýšlíte, zda investovat do nových pneumatik nebo ušetřit koupí ojetých, přečtěte si náš článek. Poradíme vám, jaké jsou výhody a nevýhody ojetých pneumatik, kdy se vyplatí a na co si dát pozor při koupi.

Koupě zboží z druhé ruky je v mnoha případech ekonomickou i ekologickou volbou. Ušetříte pár korun a zároveň využijete věci, které by jinak skončily v odpadu. Ne vždy se to však skutečně vyplatí, protože kupujete zajíce v pytli. Podívejme se, jak je to v případě koupě ojetých pneumatik.

Výhody a nevýhody ojetých pneumatik

Nejprve je vhodné porovnat výhody a nevýhody, které vám koupě použitých pneumatik může přinést.

Výhody

  • Úspora peněz – Nová sada pneumatik vás vyjde na stovky eur, ale opotřebované pneumatiky stejného typu můžete koupit za méně než polovinu. Finanční úspora proto může být opravdu výrazná, ale vždy je nutné zvážit poměr cena/výkon.
  • Udržitelnost –  Ne každý řidič dokáže své pneumatiky úplně „sjet“. Důvodů může být mnoho – například přechod na jiné pneumatiky, prodej či likvidace vozidla, nepoužívání a podobně. Prodejem v bazaru tak pneumatiky najdou nové využití a neskončí v odpadu.

Hlavním argumentem pro koupi ojetých pneumatik zůstává cena. Pokud bychom nehleděli na peníze, vždy by bylo lepší koupit nové pneumatiky, které se nám odvděčí garancí kvality a delší životností.

Nevýhody

  • Životnost – Při koupi ojetých pneumatik musíme automaticky počítat s kratší životností. Za pneumatiky sice zaplatíme méně, ale bude je nutné dříve vyměnit. Pokud však někdo využívá auto velmi málo nebo ho plánuje prodat, může být tento faktor méně důležitý.
  • Opotřebení – Je logické, že ojeté pneumatiky budou vykazovat jisté známky opotřebení. Pokud nejsou vysloveně jako nové, mohou mít částečně sjetý dezén, který by měl podle zákona mít minimální hloubku 3,00 mm v případě zimních pneumatik (pokud je na vozovce souvislá sněhová vrstva) a 1,6 mm v případě letních pneumatik.
Ojetá a popraskaná osobní pneumatika

Jaká je životnost pneumatik 

Důležitou témou, kterou jsme již zmínili v předchozích odstavcích, je životnost pneumatik. Každý chce, aby vydržely v dobrém stavu co nejdéle. Kolik tedy skutečně vydrží?

Průměrná životnost pneumatik se odhaduje následovně:

  • Letní pneu: 3 – 5 let nebo přibližně 40 000 – 60 000 km.
  • Zimní pneu: 2 – 4 roky nebo 20 000 – 40 000 km.
  • Celoroční pneu: 4 – 6 let nebo 50 000 – 70 000 km.

Co ovlivňuje životnost 

Na míru opotřebení a životnost pneumatik působí mnoho faktorů, jako například:

  • Kvalita pneumatik: není pneumatika jako pneumatika, proto se vyplatí investovat do kvalitnějších značek.
  • Styl jízdy: agresivní jízda, prudké zrychlování či brzdění snižují životnost pneumatik.
  • Údržba: životnost prodlouží pravidelná kontrola tlaku, vyvážení kol či správné uskladnění pneumatik.
  • Podmínky: na opotřebení pneumatik působí také kvalita cest, klimatické podmínky a extrémní teploty.

Co si všímat při koupi ojetých pneumatik

 Pokud se rozhodnete pro koupi ojetých pneumatik, měli byste vědět, na co se při tom zaměřit. Je to podobné jako při koupi ojetého auta. Platí, že čím více informací máte, tím nižší je riziko, že se „spálíte“. Při koupi je třeba sledovat tyto indikátory:

  • Hloubka dezénu – Stanovené jsou nejnižší možné limity pro hloubku dezénu (3 mm pro zimní pneumatiky v případě souvislé vrstvy sněhu na vozovce a 1,6 mm pro letní pneumatiky). To jsou však opravdu hraniční hodnoty a pro maximální bezpečnost a optimální brzdění i na mokrém povrchu je vhodné vyměnit pneumatiky dříve. V případě letních pneumatik je doporučený dezén alespoň 3 mm.
  • Viditelné poškození –  Pneumatika může mít viditelné trhliny, praskliny, škrábance či deformace na povrchu. Ne vždy jsou pneumatiky opotřebené rovnoměrně. Nesprávným stylem jízdy, nevhodným výběrem či umístěním pneumatik mohou být opotřebené asymetricky, lokálně či pilovitě.
  • Věk pneumatiky – Kromě viditelného opotřebení je nutné posoudit i věk pneumatiky. I když pneumatiky nebyly velmi používané, s věkem a vlivem různých faktorů materiál ztrácí své vlastnosti a vysychá. Nedoporučuje se kupovat pneumatiky starší než 6 let. Datum výroby (DOT kód) najdete na bočnici pneumatiky.

Původ pneumatik – Informujte se o původu pneumatik a o tom, z jakého vozidla a z jakých podmínek pocházejí. Pokud byly například používané v extrémních teplotních podmínkách či v náročném terénu, mohou být více zničené a jejich životnost bude kratší. Ptejte se také na způsob skladování mimo sezónu.

Měření dezénu osobní pneumatiky

Jak změřit hloubku dezénu 

Před koupí si pečlivě změřte opotřebení pneumatik pomocí:

  • Měřiče hloubky dezénu: použijte speciální nástroj na tento účel, který je dostupný v manuální nebo digitální podobě. Vložte měřič do drážky a zatlačte ho, aby se měřicí část dotkla „dna“. Odečtěte hodnotu na měřidle.
  • 2-eurové mince: pokud nemáte měřič, můžete použít 2-eurovou minci. Její stříbrný okraj má totiž tloušťku přibližně 4 mm. Vložte minci do dezénu a pokud stříbrný okraj není viditelný, dezén má hloubku větší než 4 mm.

Naměřenou hodnotu si porovnejte s hloubkou dezénu nové pneumatiky a minimální povolenou hloubkou. Podle toho zjistíte, jaká je přibližná míra opotřebení a jak dlouho vám ještě pneumatiky mohou sloužit.

Podle zákona je třeba pneumatiky vyměnit, když dosáhnou minimální hodnoty TWI. V zásadě však nekupujte letní pneumatiky s dezénem menším než 3 mm a zimní s dezénem menším než 4 mm.

Kde koupit kvalitní pneumatiky

Současný trh je opravdu obrovský a není problém se dostat k mnoha značkám a typům jak nových, tak i ojetých pneumatik. Vyzkoušet můžete například:

  • Online platformy –  Zkuste různé online platformy na prodej věcí, jako jsou Bazoš, Facebook Marketplace či skupiny na Facebooku. Můžete se dostat k zajímavým nabídkám soukromých prodejců, ale důkladně si prověřte kvalitu a opotřebení zboží. Dohodněte si osobní setkání a zboží si prohlédněte.
  • Autobazary – Další možností jsou autobazary, které kromě ojetých vozidel často rozprodávají i pneumatiky a disky. Můžete se dostat na zajímavou cenu, protože lidé se chtějí součástek často zbavit co nejrychleji. Ověřte si však stav podobně jako u online platforem.
  • Specializované prodejny – Serióznější možností jsou prodejny, které se specializují na prodej pneumatik a disků a nabízejí tak kvalitnější značky i nějaké záruky. Zboží je kontrolováno a máte větší jistotu, že nekoupíte zajíce v pytli.
  • Pneuservisy a autoservisy – Poohlédněte se také v servisech, které kromě svých služeb často nabízejí i prodej použitých pneumatik. Tyto jsou většinou kontrolovány, zachovalé, mají známou historii a je menší šance, že vám prodají zboží, které je ve špatném stavu.

Pokud chcete, aby vám pneumatiky vydržely co nejdéle a vaše jízdy byly bezpečné, hledejte kvalitu od předních výrobců, jako jsou např. Continental, Pirelli, Goodyear, Firestone či Michelin. Nabídku těchto a dalších značek najdete i v našem e-shopu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *