Oprava disku

Příliš nízký nebo příliš vysoký tlak v pneumatikách, špatné podmínky, koroze a mnoho dalších vlivů prostředí mohou ráfky poškodit. Zatímco v některých případech je jediným řešením výměna, v jiných může stačit oprava ráfku. V tomto článku se dozvíte o nejčastějších příčinách poškození ráfků a možnostech jejich opravy.

Nízký tlak v pneumatikách

Podle průzkumu Mezinárodní automobilové federace (FIA) jezdí 71 % motoristů s nižším nebo vyšším než optimálním tlakem v pneumatikách. V důsledku toho se v Evropské unii každoročně spotřebují 2 miliardy litrů paliva navíc. Nízký tlak v pneumatikách snižuje spotřebu paliva, ale může také způsobit vážné poškození ráfků.

Nehody

Konstrukci ráfku mohou poškodit i menší nárazy, například náraz do obrubníku při parkování. Ačkoli se malý důlek nebo jiná deformace nemusí na první pohled zdát znepokojující, poškození strukturální integrity může z dlouhodobého hlediska vést k vážným problémům.

Extrémní povětrnostní podmínky

Extrémně chladné a horké počasí může vést ke zvýšenému opotřebení ráfků. Ačkoli je to u nás a v okolních zemích menší problém, je dobré na to pamatovat, pokud pravidelně cestujete do zahraničí.

Brzdový prášek

Výrobní proces zahrnuje stlačování ocelových vláken a použití přísad k výrobě moderních brzdových destiček. Při brzdění vzniká mezi pohyblivými částmi a brzdovými destičkami značné tření, jehož výsledkem je brzdový prach. Jemné prachové částice se mohou usadit na kterékoli části vozidla a vystavit ráfek zvýšenému riziku. Ráfek se totiž během provozu značně zahřívá a jemné částice se mohou na ráfku snadno vypálit a kazit jeho estetický vzhled.

Výmoly a špatný stav silnic

Výmoly, díry a nerovné polní cesty mohou ráfek poškodit. Pokud předem neznáte stav vozovky, snižte rychlost a snažte se výmolům co nejvíce vyhnout.

Nedostatečná údržba

Ať už se jedná o odstranění brzdového prachu nebo o celkovou technickou kontrolu, je důležité, aby ráfky během procesu výměny gumy vizuálně zkontroloval technik centrování, aby se vyloučila možnost geometrického poškození.

Koroze

V případě diskových ráfků může voda a vlhkost způsobit, že časem zreziví, ale u ráfků z lehkých slitin to není problém. V méně závažných případech může stačit renovace ráfku. V případě silné koroze je jediným řešením výměna.

Často kladené otázky a odpovědi

Így fest az alu felni javítás után

Lze poškrábaný ráfek opravit doma?

Oprava poškrábaného ráfku vyžaduje leštění, které nelze provést doma. Proto je vždy vhodné vyhledat pomoc odborníka.

Co je to čistič ráfků a kdy ho mám použít?

Čističe ráfků jsou speciální chemické prostředky, které se používají k odstranění odolných nečistot z povrchu ráfků a mohou být obzvláště užitečné pro odstranění spáleného brzdového prachu. Ve všech případech zvolte výrobek určený pro konkrétní typ ráfku.

Renovací ráfku se obvykle rozumí estetické práce (leštění), zatímco opravou ráfku se rozumí tzv. „geometrická“ oprava.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *