Pirelli je oficiálním globálním partnerem Formule 1 nejméně do roku 2027

Účast společnosti Pirelli na vrcholné akci motoristického sportu – testovací laboratoři pod širým nebem pro nová technická a výrobní řešení – pokračuje.

Partnerství také přispěje k větší udržitelnosti Formule 1: od roku 2024 budou všechny používané pneumatiky F1 certifikovány FSC (Forest Stewardship Council).

Společnost Pirelli rozšířila své působení ve Formuli 1 jako globální partner v oblasti pneumatik poté, co Formule 1© a Mezinárodní automobilová federace (FIA) přijaly nabídku italské pneumatikářské společnosti na tříleté období od roku 2025 do roku 2027. FIA a FOM mají také možnost prodloužit partnerství o další sezónu. Tuto nejnovější dohodu, která začala technickou dokumentací obdrženou od FIA v červnu, ratifikovala Světová rada automobilového sportu FIA a společnost Pirelli byla jmenována výhradním dodavatelem pro šampionát FIA Formule 1 a také pro šampionáty Formule 2 a Formule 3.

Pirelli bude dodávat pneumatiky Formuli 1 po dobu 18 let až do vypršení poslední smlouvy (včetně možných prodloužení), přičemž poslední kapitola se otevře v roce 2011. Po celou tuto éru stála společnost Pirelli v čele všech technických výzev, kterým čelí vrcholový motoristický sport. Od debutu Pirelli v roce 2011 s 13palcovými pneumatikami s vysokým opotřebením přes hybridní řešení v roce 2014, širší pneumatiky od roku 2017 až po přechod na současný 18palcový rozměr od roku 2022, Pirelli svými spolehlivými produkty odpovídala všem podmínkám za všech silničních i povětrnostních podmínek a včas a flexibilně podporovala týmy, FIA i Formuli 1.

Účast Pirelli ve Formuli 1 – stejně jako ve všech druzích motorsportu, kde společnost působí již více než 110 let ve více než 350 šampionátech po celém světě – poskytuje mimořádnou příležitost pro inovace a experimenty s novými technikami a technologiemi. Patří sem i umělá inteligence: to vše s cílem využít technologie na silnici.

Pirelli F1
Na snímku zleva Marco Tronchetti Provera, výkonný viceprezident společnosti Pirelli, a Stefano Domenicali, předseda představenstva a generální ředitel Formule 1.
Foto: Pirelli

Pirelli je nejen dodavatelem pneumatik pro Formuli 1, ale také globálním partnerem při propagaci tohoto sportu po celém světě prostřednictvím různých iniciativ na trati i mimo ni. Patří mezi ně i projekty na prezentaci nové generace mladých jezdců ve Formuli 2 a Formuli 3.

Kromě toho Pirelli podporuje cíle ekologické udržitelnosti stanovené formulí 1, protože se tento sport zavázal k dosažení nulové uhlíkové stopy do roku 2030. Společně s FIA a Formulí 1 stojí společnost v čele inovací v oblasti výzkumu a vývoje na sportovní i technické úrovni a doplňuje tak již vykonanou práci na snižování emisí CO2 během celého životního cyklu pneumatik Formule 1.

Dalším důkazem závazku společnosti Pirelli k udržitelnosti je, že od roku 2024 budou všechny pneumatiky používané v mistrovství světa FIA Formule 1 certifikovány FSC® (Forest Stewardship Council®)*. Certifikace FSC zajišťuje úplnou kontrolu lesních materiálů v celém dodavatelském řetězci a potvrzuje, že lesní plantážní komponenty v pneumatikách jsou obhospodařovány tak, aby byla zachována biologická rozmanitost, přinášely prospěch místním komunitám a pracovníkům a zlepšovaly ekonomickou udržitelnost.

Marco Tronchetti Provera, výkonný viceprezident společnosti Pirelli:

„Jsme rádi, že můžeme rozšířit své působení ve Formuli 1 a dalších souvisejících šampionátech. Společnost Pirelli stála u zrodu Formule 1 v roce 1950 a díky tomuto poslednímu obnovení bude již téměř dvě desetiletí významným hráčem v moderní éře Formule 1. Díky dynamice společnosti Liberty Media a podpoře FIA zažívá tento sport mimořádné období růstu jak z hlediska sledovanosti, tak i globální expanze a zvyšuje počet svých příznivců i mezi mladšími generacemi. Inovace a technologie jsou zakódovány v DNA společnosti Pirelli a Fo rmula 1 je dokonalou venkovní laboratoří nejen pro zkoušení a testování nových technických řešení, ale také pro urychlení čerstvého výzkumu, vývoje a výrobních procesů v oblasti výroby pneumatik. Chtěl bych poděkovat všem zaměstnancům společnosti Pirelli za jejich nadšené nasazení a kvalitní práci v průběhu let, která bude pokračovat i nadále, když budeme v této spolupráci společně pokračovat. Náš závazek k udržitelnosti je stejně silný, což dokazuje certifikace FSC, kterou od příštího roku zavedeme u našich pneumatik pro F1. Být v čele motorsportu minimálně do roku 2027 dodává naší společnosti další důležitý hodnotový rozměr.“

Mohammed Ben Sulayem, prezident FIA:

„Pirelli působí na nejvyšší úrovni motoristického sportu již mnoho let a jsem přesvědčen, že bude i nadále přinášet inovace a vynikající výsledky na světové scéně. Formule 1 představuje pro dodavatele pneumatik jedinečnou výzvu a společnost Pirelli prokázala silné odhodlání vyrábět pneumatiky, které splňují extrémní požadavky těchto neuvěřitelných vozidel. Rád bych poděkoval společnosti Pirelli za její trvalou podporu motoristického sportu, a to nejen ve Formuli 1, ale i v mnoha dalších šampionátech a kategoriích na všech úrovních. V příštích letech bude pokračovat práce na dalším pokroku v oblasti výkonnosti a udržitelnosti a společnost Pirelli je pevně odhodlána dosáhnout obojího.“

Stefano Domenicali , předseda představenstva a generální ředitel Formule 1:

„Od svého návratu do sportu v roce 2011 je Pirelli neocenitelným partnerem, který podporuje Formuli 1 novými generacemi technologií a technických specifikací a dodává pneumatiky, které našim fanouškům umožňují fantastické závodění. Závazek společnosti ke kvalitě, inovacím a hlubokým znalostem našeho sportu bude v nadcházejících letech, kdy se blížíme k novým předpisům v roce 2026, zásadní a práce společnosti Pirelli v oblasti udržitelnosti, jak dokládá její certifikace FSC, zajistí, že budeme i nadále spolupracovat na dosažení našeho společného cíle Net Zero 2030.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *