Výměna chladicí kapaliny: vše, co potřebujete vědět

Čtyřdobé spalovací motory obvykle používají k udržení správné provozní teploty kapalinové chlazení. Nemrznoucí chladicí kapalina, známá také jako chladicí voda, pomáhá odvádět teplo z motoru a chránit součásti před možným tepelným poškozením. Jakou chladicí kapalinu mám používat? Kdy je čas ji vyměnit? Je možné chladicí kapalinu doplnit? Přečtěte si náš článek a zjistěte nejdůležitější informace o výměně, složení, doplňování a typech nemrznoucí chladicí kapaliny.

Jakou roli hraje nemrznoucí směs v provozu vozidla?

Provozní teplota motoru může dosáhnout až 1000 °C. K ochraně motoru a souvisejících systémů před tepelným poškozením je nutná určitá forma chlazení. Zatímco u dvoutaktních spalovacích motorů s nižším výkonem postačuje chlazení šťávou, u motorů s vyšším výkonem se obvykle používá chlazení kapalinou. Chladicí kapalina je speciální látka, která pomáhá udržovat teplotu motoru v přijatelném rozmezí, snižuje opotřebení chladicího okruhu a chrání citlivé součásti před možným poškozením způsobeným náhlými změnami teploty.

Složení nemrznoucí směsi

Složení nemrznoucí směsi se může lišit v závislosti na typu nemrznoucí směsi. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější typy chladicích kapalin a materiály, které se v nich používají:

  • Anorganická chladicí kapalina: Anorganická chladicí kapalina se vyrábí méně pokročilým procesem, takže doba její výměny je kratší a její odvod tepla horší. Obvykle obsahuje anorganickou kyselinu, fosforečnan křemičitý. Může poškodit hliníkové součásti, proto je při jejím používání nutná zvýšená opatrnost. Před nákupem se ujistěte, že je anorganická chladicí kapalina kompatibilní s vaším vozidlem.
  • Organická chladicí kapalina: Organická chladicí kapalina je moderní chladicí kapalina s vyšší cenou. Má výrazně delší dobu výtoku a lepší vlastnosti při odvodu tepla. Obsahují organické kyseliny, například propylenglykol.
  • Hybridní chladicí kapalina: směs organických a anorganických látek, kterou lze použít i pro hliníkové součásti.

Proč je důležité, aby chladicí kapalina byla nemrznoucí?

Objem vody se při mrznutí zvětšuje. Pokud chladicí kapalina neobsahuje speciální nemrznoucí přísady, může při změně teploty pod bod mrazu poškodit motor. Abyste zabránili vzniku vnitřních trhlin v důsledku zamrznutí, vždy používejte chladicí kapalinu proti zamrznutí!

Další tip: Chladicí kapaliny prodávané v členských státech EU mají zaručenou funkčnost při teplotách do -35 °C. Pokud však jezdíte v extrémních povětrnostních podmínkách, můžete zvolit výrobek s vyšším stupněm nemrznoucí směsi.

Jakou barvu má nemrznoucí směs?

Barva nemrznoucí směsi může být mimo jiné světle modrá, fialová, růžová, žlutá. Má rozdílná barva nemrznoucí směsi nějaký význam? Ne, kompatibilita chladicí kapaliny nezávisí na barvě.

Místo barvy se spolehněte na systém vyvinutý pro klasifikaci nemrznoucích chladicích kapalin, který tyto typy rozlišuje:

  • G11: Doporučené použití pro vozidla vyrobená před rokem 1996
  • G12: Doporučeno pro vozidla vyrobená po roce 1996.
  • G12++: Doporučeno pro vozidla vyrobená po roce 2006.
  • G13: Pro použití ve vozidlech vyrobených po roce 2008.

Je důležité používat chladicí kapalinu uvedenou výrobcem v návodu k obsluze vozidla. V žádném případě nepoužívejte nekompatibilní chladicí kapalinu, protože by mohlo dojít k výraznému poškození motoru. Rovněž je důležité nemíchat nekompatibilní chladicí kapalinu se specifikovanou kapalinou.

Kdy je třeba vyměnit nemrznoucí chladicí kapalinu?

Stejně jako motorový olej je třeba i chladicí kapalinu proti zamrznutí časem vyměnit. V důsledku používání se v kapalině mohou objevit produkty rozkladu, které mohou snížit schopnost odvádět teplo. Kdy je však třeba chladicí kapalinu proti zamrzání vyměnit? To se může u jednotlivých typů značně lišit. V případě anorganické nemrznoucí kapaliny je doba výměny přibližně 2 roky nebo 50 000 km. Zatímco organické a hybridní chladicí kapaliny mohou vydržet až 4 roky nebo 250 000 km. Ve všech případech se při určování doby výměny řiďte pokyny výrobce uvedenými v technické příručce.

Lze chladicí kapalinu s nemrznoucí směsí vyměnit a doplnit doma?

Výměna a doplňování nemrznoucí kapaliny se může zdát jako jednoduchý úkol, ale může se snadno pokazit. Mezi nejčastější chyby patří:

  • Neslučitelnost použití nemrznoucí chladicí kapaliny,
  • ignorování technických chyb,
  • použití příliš velkého nebo malého množství chladicí vody.

Doporučujeme svěřit výměnu nemrznoucí směsi odborníkům, kteří zaručují profesionalitu. Zachráníte tak své vozidlo před poruchou motoru, která mohla být způsobena banálním a nekomplikovaným problémem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *