Hliníkové ráfky, jako slavnostní obuv automobilu
V minulosti ráfky z lehkýck kovů byly k dispozici jen za příplatek, dnes si můžete vybírat z celé řady ráfek. Pokud je chcete bezpečně dlouhodobě používat, je dobré se o něj starat a dávat pozor.
Důvod existence ocelového ráfku zůstává ještě po dlouhou dobu opodstatněna, protože má vlastnosti, které patří mezi slabiny ráfků z lehkýck kovů. Jeho největší výhoda nepochybně spočívá v pružnosti a trvanlivosti materiálu, co je obzvláště oceňováno na špatných a prašných silnicích.
Ocelový ráfek se snadno opravuje a je méně vystaven povětrnostním a environmentálním rizikům. Zároveň je k dispozici v omezeném rozsahu velikostí a může zvyšovat neodpruženou hmotnost vozu. Z tohoto hlediska, když chceme porovnat ráfky ocelové s ráfky zlehkých kovů, nízká neodpružená hmotnost šetří tlumič a další komponenty podvozků ve větší míře, co je důležité nejen při jízdě na zlé silnici, ale ovlivňuje také řízení auta.
Ráfek zlehkých kovů je obecný název, který zahrnuje ráfky vyrobená z hliníku a slitiny hliníku a například hořčíku. Legované ráfky jsou lehčí, než hliníkové a pokud je hlavním cílem snížit neodpruženou hmotnost, možná vás překvapí, že hmotnost hliníkových ráfek může dokonce převýšit hmotnost ocelového ráfku stejného rozměru.
Ze stejného důvodu a trvanlivosti bysme měli zvážit nákup kvalitních ráfků, jako jsou např. značky Momo nebo Reds, protože levné, repasované ráfky a ráfky pochybné kvality jsou z dlouhodobého hlediska dražší než značkové, protože tyto ráfky namontované na nekvalitnách podvozovkách se mohou ohnout nebo zlomit, rychleji se poškozují. Takže nestojí za to kupovat ráfky nízké kvality ani v případě menších vozidel, nestojí za to riskovat. Hliníkové ráfky používáme častěji pro letní pneumatiky, zimní pneumatiky jsou namonotvány na ocelový ráfek. Je to dobré řešení pro ochranu vozidla, ráfků a pneumatik. V případě, že ráfky zlehkých kovů nejsou zvláště odolná vůči zimě, zimní pneumatiky by měly být namontované na ocelový ráfek, a používány pneumatiky s vyššími bočnicemi a s užším profilem, které lépe vyhovují sněhovým podmínkám. Ráfky často skladujeme neodborně, ale když je to možné, skladujte je spolu s pneumatikami, aby kvůli stohování nedošlo k jednostrannému zaťažený.
Při výměně pneumatik na jaro-podzim – vedle výměny mezi nápravami kvůli pevnému směru otáčení – je samozřejmé, že je třeba kola znovu centrovat, aby se odkryly skryté chyby, o nichž si průměrný řidič nemusí být vědom. Pokud najedete do díry v silnici, se může stát, že kromě viditelných poškození se i ráfky zdeformují, což může způsobit vibrace a značné poškození. Pokud jsou ráfky nějak poškozeny, například po střetnutí s výmoly nebo po nárazu s chodníkem, není-li vidět zvenku poškození, vyplatí se prozkoumat ráfek po odstranění pneu a podívet se na případné fyzické poškození.
Dále je užitečné pravidelně zkontrolovat ráfky používaných i bez incidentu, protože může dojít k poškození nebo korozi v důsledku únavy materiálu, které zůstávají skrytí pod pneumatikou. Dalším argumentem pro výhradní používání hliníkových ráfek v létě je to, že granule nebo trvalě uložený sůl používané pro zimní postřikování silnic může také způsobit poškození. Ráfky, které nejsou speciálně navrženy pro zimní použití, se mohou poškodit, vytvoří se neviditelné praskliny, do prasklin proniká vlhkost a zmrazením a rozmrazením se mezery roztáhnou, rozbije se povlak a korozivní šťáva může poškozit materiál ráfku. Staré ráfky jsou samozřejmě i esteticky nepěkné. Není tedy rozumné šetřit na kvalitních ráfcích a v zájmu dlouhodobého a bezproblémového používání bysme se měli o ně pravidelně starat.
Péče o ráfek
Ráfky, zejména ráfky z lehkých kovů by měly být ošetřovány nekorozivním, speciálním čisticím prostředkem a neabrazivním měkkým štětcem nebo hadříkem. Doporučuje se pravidelné čištění, protože prach z brzdové destičky a roztavený asfalt v létě mohou trvale změnit barvu povrchu ráfek. Pokud jsou vaše hliníkové ráfky poškozeny, stále existuje šance na opravu. Existuje několik specializovaných dílen, kde tyto drobné kusy lze nahradit svařováním, válcováním zajišťují původní rozložení hmotnosti a obnovené kusy potom voskují, leští a lakují.