Tipy, jak se vyhnout aquaplaningu a co v takovém případě dělat

Slyšeli jste už o hrozbě jménem aquaplaning? Tento nevinně znějící jev vám může při jízdě autem způsobit spoustu problémů a v nejhorším případě způsobit nehodu. V článku si o něm povíme více a poradíme vám, co dělat v případě aquaplaningu či jak se mu vyhnout.

Jedná se o jev, který jistě žádný řidič nechce zažít, ale přesto k němu běžně dochází. Představuje mnoho rizik, ale zároveň je možné se mu vyhnout. Přečtěte si, jak aquaplaningu předcházet nebo jak minimalizovat jeho riziko.

Červené auto na mokré vozovce s vodou stříkající od pneumatik v aquaplaningu.

Co je aquaplaning?

Aquaplaning, neboli hydroplaning, je jev, který se objevuje na mokré vozovce, nejčastěji po dešti. Tento jev nastává tehdy, když pneumatiky vozidla ztratí kontakt s povrchem vozovky v důsledku nahromaděné vody.

K aquaplaningu dochází tehdy, když drážky pneumatik již nedokáží efektivně odvádět vodu a rychlost jízdy není přizpůsobena podmínkám na vozovce. Častou příčinou je právě rychlá jízda. To vede ke ztrátě kontroly nad vozidlem a ke zvýšenému riziku nehody.

Podmínky, které zvyšují riziko aquaplaningu

Toto vše nejčastěji přispívá k tomu, že dojde ke ztrátě kontaktu kol s vozovkou:

  • Velké množství vody na vozovce – pokud se na cestě nachází silnější vrstva vody, zejména po dešti a během silných srážek, případně se voda hromadí ve výmolech.
  • Vysoká rychlost – při vyšší rychlosti nemají pneumatiky dostatek času na odvádění vody, čímž se snižuje jejich přilnavost.
  • Nedostatečný dezén pneumatik – opotřebované pneumatiky nemají dostatečnou hloubku dezénu na to, aby si poradily s odváděním vody.
  • Nesprávný tlak v pneumatikách – podhuštěné nebo přehuštěné pneumatiky také snižují jejich schopnost správně odvádět vodu.
  • Lehké vozidlo – nižší hmotnost auta může přispět k tomu, že při větším množství vody ztratí kontakt s vozovkou. Lehčí vozidlo totiž vyvíjí menší tlak na vozovku.
Porovnání kontaktu pneumatiky s vozovkou při nízké, střední a vysoké rychlosti – riziko aquaplaningu.

Jak se vyhnout aquaplaningu?

Většinu výše uvedených faktorů můžete jako majitel vozidla ovlivnit. Samozřejmě, množství vody na vozovce ovlivníte jen těžko, ale stav vašeho vozidla a jízdní chování máte ve svých rukou.

Pokud chcete snížit riziko, dodržujte tato opatření:

  • Přizpůsobte rychlost a jízdu – v dešti nebo na mokré vozovce snižte rychlost jízdy a vyhněte se zbrklým manévrům, náhlým změnám směru nebo prudkému brzdění.
  • Kontrolujte stav pneumatik – udržujte správný tlak v pneumatikách a pravidelně kontrolujte hloubku dezénu (minimálně 3 mm), abyste zajistili účinné odvádění vody.
  • Používejte kvalitní pneumatiky – dejte přednost pneumatikám s dobrými hodnoceními na mokrých površích, které zajistí lepší trakci a odvádění vody.
  • Vyhněte se kalužím vody – pokud je to možné, obcházejte velké kaluže, výmoly naplněné vodou či místa se stojící vodou na vozovce. Pokud to není možné, snižte rychlost na minimum.
  • Nepoužívejte tempomat – v případě deštivého počasí se vyhněte jízdě na tempomatu, protože ten může zpomalit vaši reakci v případě aquaplaningu.

Pokud budete dodržovat tyto zásady, riziko, že ztratíte kontakt s řízením v důsledku vody na vozovce, bude minimální.

Co dělat, když se dostanete do aquaplaningu?

Pokud se přesto dostanete do aquaplaningu a začnete ztrácet kontrolu nad vozidlem, postupujte následovně, abyste snížili riziko nehody:

  • Zachovejte klid – v první řadě je důležité nepanikařit a zůstat co nejklidnější, abyste situaci zvládli správně.
  • Žádné prudké brzdění – náhlé brzdění by mohlo způsobit ještě větší ztrátu kontroly. Pokud je to možné, místo brzdění pouze jemně uvolněte plynový pedál. Pokud je vaše vozidlo vybaveno ABS, můžete jemně brzdit.
  • Netáčejte prudce volantem – vyhněte se jakýmkoliv prudkým manévrům, které by vás mohly dostat do smyku. Držte volant rovně a jen mírně korigujte směr jízdy.
  • Nezrychlujte – nepokoušejte se zrychlovat, dokud znovu nezískáte kontrolu nad řízením.
  • Počkejte, až získáte trakci – jakmile se pneumatiky dostanou do kontaktu s vozovkou, získáte opět kontrolu nad vozidlem a můžete opatrně pokračovat v jízdě.

Věříme, že s chladnou hlavou vše zvládnete, ale přejeme vám, abyste se aquaplaningu zcela vyhnuli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *