24h Nürburgring 2022 z pohledu Toyo Tires

Závodní okruh Nürburgring – co byste o něm měli vědět?

Oddelenie výskumu a vývoja spoločnosti Toyo Tires využíva preteky na Nürburgringu na vývoj takzvaných „slick“ pneumatík.

24-hodinové preteky na Nürburgringu sú najväčšie európske preteky. Tento rok sa konal 50. ročník pretekov, na ktorých sa zúčastnilo 135 vozidiel a 230 000 divákov.

Takýto počet súťažiacich vozidiel je možný len vďaka veľkosti pretekárskeho okruhu, ktorý sa skladá z dvoch samostatných tratí, okruhu Grand Prix a okruhu Nordschleife. Celková dĺžka okruhu je 25,98 km.

Diváci budú môcť sledovať preteky po celej dĺžke trate.

Dráha sa nachádza v lese, v údolí a má vlastnú mikroklímu. To vytvára nestabilné poveternostné podmienky. V roku 2022 bolo 23 z 24 hodín pretekov nezvyčajne suchých.

Co stojí za to vědět o týmu?

Toyo Tires se spojilo se společností Ring Racing díky svým bohatým zkušenostem s přípravou vozů na závody na Nürburgringu.

Tým se bude od roku 2020 účastnit závodů Nürburgring Langstrecken Series (NLS) a od roku 2021 závodů 24 hodin.

V roce 2022 byla přijata nová sestava a tým nasadil do NLS dvě Toyoty GR Supra GT4, aby připravil vůz na 24hodinový závod.

Tým tvoří přibližně 25 zaměstnanců, kteří pomáhají s auty.

Toyo Tires vyslala na 24hodinový závod malý tým techniků z Japonska a zástupce globálního marketingu.

Zajímavá fakta

Vzhledem ke společnosti Covid nejsou od roku 2019 diváci povoleni. V roce 2022 však závod navštívilo 230 000 diváků, což je více než v roce 2019.

Před 24hodinovým závodem je tradicí, že týmy se svými vozy projíždějí městečkem u trati a rozdávají autogramy. Je to jedna z nejsledovanějších událostí v programu.

Divoké kočky mohou vstoupit na kteroukoli tribunu bez příplatku. Kvůli velkému počtu diváků, kteří chtěli závod sledovat ze startu a cíle, museli pořadatelé dvě a půl hodiny před začátkem závodu dočasně uzavřít start a cíl, aby zabránili přeplnění.

Živé vysílání

Nürburgring byl vysílán živě na dvou kanálech:

• Přímý přenos z Nürburgringu na YouTube s německým nebo anglickým komentářem. Závod prostřednictvím tohoto kanálu sledovalo 2,1 milionu diváků.
  • Německý televizní přenos na kanálu NITRO skupiny RTL. Tento pořad moderuje bývalý závodník MotoGP a další moderátor uvádí ranní show na jednom z největších německých televizních kanálů. 24hodinový přímý přenos sledovalo 580 000 diváků.

Celková televizní sledovanost soutěže je vyšší, protože statisíce diváků sledují sestříhané souhrny a opakování soutěže po skončení soutěže.

Třída SP10 a SP8T

Tým se utkal přímo s dalšími šesti vozy ve třídě SP10.

V této třídě soutěžily tyto vozy:

• Aston Martin Vantage AMR GT4
  • BMW M4 GT4
  • Porsche 718 Cayman GT4 RS CS

Aston Martin týmu PROSport Racing byl jediným vozem, který porazil obě Toyoty na startovním roštu s rychlejším kvalifikačním časem 8:52:638 oproti nejrychlejšímu času Toyoty Supra 9:00:016.

Ve třídě SP10 zvítězilo BMW M4 týmu FK Performance Motorsport. Vůz, který se celkově umístil na 19. místě, ujel celkem o osm kol více než Supra #83 Toyo Tires.

Supra skončila ve 24hodinovém závodě na 5. místě ve třídě a na 43. místě celkově.

Start

Závod měl začít v 16:00.

135 vozů bylo rozděleno do tří startovních skupin, z nichž každá měla mezistupeň.

První startovní skupina byla určena pro nejrychlejší vozy GT3. Vozy Toyo Tires a všechny ostatní vozy třídy SP10 startovaly ve druhé skupině startovního roštu.

Ve 2. startovní skupině bylo 50 vozů v 25 řadách.

24h Nürburgring

Oba vozy Toyo Tires začaly silně a dosáhly několika časů pod 9 minut (9:02:00-9:05:00), a to i v hustém provozu na začátku závodu.

Po první hodině byl vůz #84 Toyo Tires na 3. místě ve třídě se ztrátou necelých 40 sekund na lídra třídy.

Přibližně ve 20:00 měl vůz #84 při vjezdu do boxové uličky mechanickou závadu na brzdách. Vozidlo nedobrzdilo a narazilo do palivového čerpadla a posádky v boxové uličce.

Vozidlo potřebovalo zásadní opravu, a tak se vedení ujal #83. Ve tři hodiny ráno bylo auto opravené a zpátky na trati. Přestože nebyla šance na vítězství ve třídě, pokračovala práce na vývoji pneumatik a jezdci byli dostatečně konkurenceschopní, aby získali více než 30 míst. Vůz #84 zajel svůj nejrychlejší čas několik kol po návratu na trať.

Vůz č. 84 skončil na 93. místě s nejlepším časem 9:01:116 a vůz č. 83 na 43. místě s nejlepším časem 9:02:741.

Dodání pneumatik Toyo

Toyo Tyres přivezla na závod více než 500 pneumatik „slick“ a pneumatik pro mokré tratě.

Tým měl k dispozici pneumatiky s různými směsmi a v mokrých verzích.

Všichni řidiči si pochvalovali „slick“ pneumatiky, které byly rychlé a hladké. Když se po delším používání začaly opotřebovávat, docházelo k tomu postupně a jezdci měli dostatek zpětné vazby.

Mokré pneumatiky se používaly jen krátce, a protože rozlehlý okruh Nordschleife byl místy mokrý a místy suchý, velmi rychle se opotřebovávaly a jezdci museli zpomalovat, aby se pneumatiky příliš neopotřebovaly.

Shrnutí

24hodinový závod na Nürburgringu má v Evropě velkou hodnotu. Zákazníci a koncoví uživatelé se rádi účastní projektu Toyo Tires.

Společnost Toyo Tires se do roku 2022 zaměří na vývoj pneumatik a v budoucnu bude věnovat větší pozornost propagační stránce podnikání.

O plánech na příští ročník soutěže se již jedná. Během diskusí se hovořilo také o možném přesunu do nejrychlejší a nejkonkurenceschopnější třídy. Pro rok 2023 však nebyl vypracován žádný závazný plán.

Budoucí zapojení společnosti Toyo Tires bude brzy oznámeno.

Vyberte si z naší široké nabídky zimních, letních a celoročních pneumatik!