Zavazají vám staré pneumatiky? Zjistěte, jak se jich zbavit

Vaše staré pneumatiky už dosloužily a zabírají vám zbytečné místo ve sklepě či garáži? Zjistěte, jak se jich legálně, účinně a ekologicky zbavit. Přinášíme vám přehled nejčastějších způsobů likvidace a recyklace pneumatik.

Pneumatiky nejsou produkt, který by při správném používání podléhal rychlému opotřebení. Přesto mají svou trvanlivost a dříve či později přijde čas, kdy je bude třeba vyřadit z provozu. Co však se starými a opotřebovanými pneumatikami, které již není možné prodat? Možností je hned několik. 

Jak staré mohou být pneumatiky 

Ještě předtím, než si vyjmenujeme způsoby likvidace nebo využití starých pneumatik, podívejme se na několik důležitých faktů:

  • Pneumatiky starší než 10 let byste neměli používat. Obvykle se však opotřebovávají ještě rychleji. Nedoporučuje se proto kupovat pneumatiky starší než 6 let
  • Věk pneumatik zjistíte podle tzv. DOT kódu, který najdete na bočnici pneumatiky. Jeho poslední 4 čísla označují týden a rok výroby pneumatiky (např. 1124 = 11. týden v roce 2024). 
  • Nejen věk pneumatik je však důležitý. Roli hraje zejména opotřebení gumy a hloubka dezénu. Minimální povolená hloubka dezénu pro letní pneumatiky je 1,6 mm a pro zimní pneu nebo celoroční pneumatiky 4 mm. Neměli byste také používat pneumatiky s viditelným poškozením, například s dírami, prasklinami, trhlinami či deformacemi. 
  • Rizikové je také používání pneumatik s nerovnoměrným opotřebením, což může snižovat výkon a bezpečnost. 
  • Stav pneumatik zkontrolujte vždy, když si všimnete změn v ovládání vozidla, jako jsou například vibrace, zvýšený hluk nebo zatáčení vozidla do strany, aniž byste měnili směr.

Posouzení toho, zda jsou pneumatiky způsobilé k jízdě, je tedy individuální a ovlivňuje ho několik faktorů.

Staré pneumatiky a odpadky na zemi, včetně plastových obalů a nádob, vytvářející nepořádek v přírodě.

Staré pneumatiky – likvidace

Pokud jste se rozhodli, že vaše pneumatiky již dosloužily, máte několik možností, jak s nimi naložit. Vždy by měly být zlikvidovány v souladu s platnými zákony a s ohledem na životní prostředí. 

Pneumatiky byste neměli:

  • vyhazovat do komunálního odpadu nebo vedle sběrných nádob,
  • vyhazovat do přírody, lesů nebo vodních toků nebo na nelegální skládky,
  • spalovat, protože se při tom uvolňují látky toxické pro ovzduší, přírodu a lidi,
  • skladovat na nevhodných místech, např. tam, kde hrozí nebezpečí požáru. 

Riskujete pokuty a také ohrožení sebe, přírody nebo svého okolí. Kromě toho můžete pneumatiky zlikvidovat v souladu se zákonem poměrně snadno a bezplatně.

Kam odevzdat staré pneumatiky

Ptáte se, co byste tedy měli udělat se starými pneumatikami, abyste se vyhnuli zbytečným problémům? Zde je několik možností.

Pneumatiky můžete:

  • odevzdat v pneuservisu – nejjednodušší je odevzdat staré pneumatiky v pneuservisu nebo v prodejně pneumatik, která je povinna postarat se o jejich likvidaci nebo recyklaci při výměně za nové,
  • odevzdat na místa zpětného odběru pneumatik – pneumatiky můžete odevzdat společnosti, která se zabývá jejich recyklací,
  • odevzdat do sběrného dvora – pneumatiky můžete odevzdat do nejbližšího sběrného dvora, který zřídilo vaše město nebo obec.

Všechny výše uvedené způsoby jsou bezplatné, takže za odevzdání pneumatik nic neplatíte a navíc máte jistotu, že budou řádně zlikvidovány nebo recyklovány. Nezáleží na tom, jak jsou pneumatiky staré, jak jsou velké nebo jaké jsou značky.

Farební dekorace na zahrade se strých pneumatik

Proč je to důležité

Správná likvidace pneumatik se někomu může zdát jako banální záležitost, ale pro nás všechny je velmi důležitá. Pneumatiky jsou totiž vyrobeny z velmi odolných materiálů, které se v přírodě rozkládají stovky let. Navíc se z nich do životního prostředí uvolňují různé toxické látky a těžké kovy, které způsobují kontaminaci vody, půdy a ovzduší.

Jejich předáním autorizované společnosti zajistíte, že pneumatiky budou zlikvidovány bezpečně a efektivně. Podpoříte tak recyklaci, která umožňuje opětovné využití materiálů pro nové výrobky, jako jsou pryžové dlaždice, izolační materiály nebo asfalt. Tím se eliminuje vznik nového odpadu. 

Jak se recyklace provádí?

Při recyklaci se pneumatiky vyčistí a poté několikrát rozmělní. Pomocí drtiče se rozmělní na větší kusy, poté na menší kusy a nakonec na malé granule. Kromě toho se z pneumatik odstraní textilní nebo kovové součásti. Hotový granulát je připraven k dalšímu zpracování na nové výrobky.

Kreativní využití pneumatik

Kromě oficiálních způsobů, jak se zbavit pneumatik, můžete trochu experimentovat a využít je kreativněji. Musíte však počítat s tím, že neodborné nakládání s pneumatikami může představovat bezpečnostní riziko pro vás, vaše okolí nebo životní prostředí. 

S trochou šikovnosti však můžete ze starých pneumatik udělat:

  • vezměte staré pneumatiky, najděte vhodné místo na zahradě a naplňte je zeminou. Získáte tak praktické záhony pro své květiny a rostliny. Pokud chcete, můžete pneumatiky natřít vhodnými barvami,
  • dětské prolézačky – z odolných a nepoškozených pneumatik můžete vytvořit malé dětské hřiště. Prolézačku vyrobíte tak, že pneumatiky svisle upevníte do země, a houpačku tak, že pneumatiky zavěsíte na lana,
  • cvičební pomůcky – rádi si dáváte do těla? Vyrobte si cvičební nářadí z pneumatik. Pneumatiku můžete kutálet, skládat, zvedat, tahat na laně, používat jako překážku nebo na skákání. Dávejte však pozor na bezpečnost. 
Dva lidé běží přes pneumatiky položené na zemi, které tvoří tréninkovou překážkovou dráhu.

Doufáme, že od nynějška budete vědět, jak správně likvidovat staré pneumatiky. Pokud je potřebujete vyměnit za nové, vyberte si z široké nabídky v našem e-shopu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *