Směr otáčení pneumatiky a typ dezénu, výhody a nevýhody
Pneumatiky mohou přijít do kontaktu s mnoha různými povrchy vozovky. Ledem pokrytý asfalt, blátivé prašné cesty nebo hrbolaté dlažební kostky představují různé výzvy pro pneumatiky. Díky gumovému běhounu je pneumatika schopna odolat různým silničním podmínkám. Na základě vzoru dezénu lze pneumatiky rozdělit do tří hlavních kategorií: asymetrické, symetrické a směrové. Výběr správné pneumatiky není snadný úkol. Znalost typů otáčení pneumatik a dezénů vám pomůže najít ideální pneumatiku!
Typy dezénu pneumatik: výhody a nevýhody
Symetrický dezén pneumatiky
Pneumatika se symetrickým dezénem má na obou stranách běhounu dezén stejné velikosti a konstrukce. Levá a pravá strana tedy plní stejnou funkci. Symetrický vzor má mnoho výhod, z nichž nejdůležitější jsou:
- Symetrický dezén poskytuje spotřebu, která šetří peněženku.
- Vyznačuje se vynikající přilnavostí k vozovce a odolností proti opotřebení i při intenzivním opotřebení.
- Poskytuje vynikající ovladatelnost.
- Nízký valivý odpor a tichá jízda bez hluku.
Kromě výhod je při výběru pneumatiky se symetrickým dezénem třeba zvážit i některé nevýhody:
- Pneumatika se symetrickým dezénem je vhodná především do města.
- Není to nejefektivnější vzor.
Asymetrický dezén pneumatiky
Jak už název napovídá, pravá a levá strana dezénu pneumatiky s asymetrickým dezénem jsou rozdílné. Zatímco vnější část běhounu je zodpovědná za stabilitu a manévrovatelnost v ostrých zatáčkách, vnitřní část je zodpovědná za odvod vody a prevenci aquaplaningu. Proč je třeba používat různé vzory? Při zatáčení totiž působí na vnitřní a vnější stranu běhounu různé síly. Při montáži kol je důležité zkontrolovat označení pneumatik. Označení „outside“ by mělo být na vnější straně.
Výhody pneumatiky s asymetrickým dezénem:
- Snižuje riziko plavání na vodě (aquaplaningu).
- Poskytuje lepší trakci v ostrých zatáčkách.
- Zvyšuje bezpečnost jízdy v neoptimálních podmínkách na silnici.
Nevýhody pneumatiky s asymetrickým dezénem:
- Pneumatika s asymetrickým vzorem má obvykle vyšší cenové rozpětí než pneumatika symetrická.
- Pneumatiky s různými povrchy vyžadují více pozornosti. Kontrola opotřebení vyžaduje větší pozornost u těchto pneumatiek.
Směrový dezén pneumatiky (jednosměrná pneumatika)
Pneumatika se směrovým dezénem, známá také jako stejnosměrná pneumatika má specifický vzor ve tvaru písmene V. Jedinečný dezén zajišťuje krátkou brzdnou dráhu i při vysokých rychlostech. Pneumatika se směrovým dezénem smí být používána pouze v jednom směru otáčení, který je vyznačen šipkou nebo jiným piktogramem na stěně pneumatiky. Směrové pneumatiky se nejčastěji používají na vysoce výkonných sportovních vozidlech.
Výhody směrové pneumatiky:
• Kratší brzdná dráha při vysokých rychlostech.
• Vynikající volba pro řidiče, kteří pravidelně překonávají dlouhé vzdálenosti.
• Vysoká přilnavost na mokrých a kluzkých cestách.
Nevýhody směrové pneumatiky:
• Často se vyskytují problémy s opotřebováním pilových zubů, proto je dobré kola na nápravách pravidelně vyměňovat. Výměna je obvykle potřebná po 12 000 km.
• Vzhledem k vysoké ceně se směrové pneumatiky používají zejména na sportovních vozidlech.
Pravidlo pro vzor pneumatiky: Jaká má být minimální hloubka dezénu pneumatiky namontované na osobním autě?
Mnoho lidí si klade otázku: jaká je minimální hloubka dezénu pneumatiky namontované na osobním vozidle? Neexistuje žádný předpis o vzoru dezénu, ale hloubka dezénu pneumatiky je upravena zákonem. České zákony nařizují řidičům za určitých klimatických podmínek používat zimní pneumatiky a to od 1. listopadu až do konce dubna.
- Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik pro osobní vozy do 3,5 tuny je 4,0 mm (platí pro všechny pneumatiky).
- Vozidla nad 3,5 tuny (nákladní) mají povinnost mít hloubku dezénu minimálně 6,0 mm (platí pouze pro pneumatiky na hnané nápravě).
- Minimální hloubka dezénu u letních pneu pro osobní i nákladní vozy je stejná 1,6 mm. Pro skútry a motorky do objemu 50 cm³ je to pouze 1,0 mm.
- Hloubka dezénu u celoročních pneumatik musí odpovídat období, ve kterém budou měřeny a kontrolovány. Tedy v létě minimálně 1,6 mm a v zimě minimálně 4,0 mm.
Často kladené otázky o směru otáčení a vzoru pneumatiky
Směr otáčení letních pneumatik vs. směr otáčení zimních pneumatik: je v tom rozdíl?
Směr otáčení pneumatiky závisí na vzoru. Zatímco symetrické a asymetrické pneumatiky mají volný směr otáčení, směrové pneumatiky mají pevný směr otáčení. Z toho vyplývá, že směr otáčení zimních a letních pneumatik je určen dezénem. Pokud je dezén stejný, směr otáčení je stejný.
Jaké problémy může způsobit změna směru otáčení pryže?
V případě směrových pneumatik je zakázáno používat jiný směr otáčení, než je určen výrobcem. V případě moderních pneumatik se symetrickým a asymetrickým dezénem lze směr otáčení obrátit. Vždy si prohlédněte pokyny na webové stránce výrobce pneumatik!
Jaký je směr otáčení asymetrické pneumatiky?
Směr otáčení asymetrické pneumatiky je zaměnitelný.
Jak rozpoznat označení směru otáčení pryže?
U pneumatik s asymetrickým a symetrickým dezénem lze směr otáčení obrátit. U směrových pneumatik je směr otáčení vyznačen šipkou nebo jiným piktogramem.
Může být vzor pneumatiky k nápravě jiný?
Nedoporučuje se používat na nápravách různé dezény pneumatik. Pro bezpečnou jízdu a dobrou trakci doporučujeme zvolit pneumatiky se stejným dezénem.
Jaký je dobrý dezén zimních pneumatik? Existuje nejlepší dezén zimních pneumatik?
Zimní pneumatiky mají obvykle asymetrický dezén pro lepší přilnavost. Neexistuje „nejlepší dezén zimních pneumatik“, protože vaše osobní potřeby, typ vozidla, které řídíte, a vaše finanční prostředky ovlivňují dostupné možnosti.
Je možné určit směr otáčení použité pneumatiky?
Ano, po přibližně 8 000 až 10 000 kilometrech dokáže kompetentní technik určit směr otáčení použité pneumatiky podle způsobu opotřebení.
Vyberte si z naší široké nabídky zimních pneumatik!