Nastavení podvozku: často kladené otázky a odpovědi

Silniční síť v naší zemi je na mnoha místech poškozená a plná výmolů, což může vést k odchylkám na podvozku, až k jejímu poškození. Nesprávné parkovací návyky a silný fyzický náraz na pneumatiky mohou také způsobit potřebu opravy podvozku. Nastavení podvozku je naštěstí levné, rychlé a může snížit amortizaci vašeho vozidla. V tomto článku najdete odpovědi na nejčastější dotazy týkající se nastavení podvozku!

Často kladené dotazy a odpovědi o nastavení podvozku

Co je podvozek? Jakou má funkci?

Předtím, než odpovíme na jakékoli otázky týkající se nastavení podvozku, je důležité objasnit základní pojmy. Úkolem podvozku, je spojit konstrukci vozidla s pneumatikami jezdícími po nerovném povrchu vozovky. Jeho role je důležitá pro bezpečnost silničního provozu, pohodlí jízdy a cestujících. Podvozek se skládá z těchto komponentů:

– Kulové čepy

– Komponent řízení

– Tlumič pérování

– Ramena

– Pružiny

– Stabilizační prvky

– Silentbloky

K čemu slouží geometrie?

Během nastavení podvozku naši kvalifikovaní technici používají nejmodernější počítačové diagnostické nástroje pro kontrolu nastavení podvozku a pneumatik. Pokud se po diagnostice podvozku získané údaje liší od údajů nastavených z výroby, bude nutné provést nastavení podvozku. Účelem nastavení podvozku je zajistit, aby podvozek splňoval výrobní parametry a snížit předčasné opotřebování pneumatik.

Co je oprava zavěšení kol?

Někdy nastavení zavěšení nestačí z důvodu poškozených či opotřebovaných dílů. Oprava zavěšení vyžaduje nejen nastavení, ale také výměnu dílů. Obvykle jde o opravu s vyššími náklady na materiál a práci.

Náklady na seřízení podvozku: kolik stojí oprava a seřízení podvozku?

Náklady na nastavení podvozku se mezi jednotlivými typy vozidel, servisy a městy značně liší. Jelikož podvozek ovlivňuje zážitek z jízdy, kondici vozidla a bezpečnou jízdu, doporučujeme vám vybrat si spolehlivý a cenově výhodný servis!

Jak zjistím, jestli potřebuji opravu podvozku?

V automobilech nejsou žádné kontrolky ani snímače, které by signalizovaly, že zavěšení není správně nastaveno. Pro zjištění problému se zavěšením lze použít následující příznaky:

– Nerovnoměrné opotřebování pneumatik.

– Volant se po průjezdu zatáčkou nevrátí do základní polohy.

– Při jízdě po rovné cestě vozidlo nejezdí rovně.

– Při zatáčení pod nízkým úhlem se ozývá hlasité skřípání.

Setkáváte se s některým z uvedených příznaků? Je možné, že došlo k poruše podvozku!

Jak často by měl být nastavován podvozek?

Doporučujeme vám, abyste si nechali zkontrolovat zavěšení kol během sezónního přezutí pneumatik a během servisu pneumatik a karoserie!

Kterých částí se oprava zavěšení týká?

Během opravy zavěšení se vymění poškozené části podvozku. Níže jsme shromáždili části, které jsou běžně součástí servisního procesu:

– nápravy s čepem

– poloos

– gumová manžeta poloosy

– náboj kola

– ložiska kol

– čepy řízení

– spojovací tyče řízení

– tlumiče pérování

– pružiny

– stabilizační tyče

– silentbloky

– komplet ramena

– horní uložení tlumiče

Je možné nastavit podvozek doma? Je lepší nechat to na profesionála?

Nedoporučujeme, abyste si nastavení podvozku prováděli sami. Správné nastavení vyžaduje nejen odborné znalosti, ale také speciální nástroje. Abyste se ujistili, že zavěšení splňuje normy a specifikace výrobce, doporučujeme vám obrátit se na odborný servis!

Jak dlouho trvá nastavení podvozku?

Nastavení podvozku trvá 30-120 minut. Pokud se během kontroly zjistí poškozené díly, může být doba opravy prodloužena.

Co způsobuje nesprávné nastavení podvozku?

Odchylky na podvozku mohou být způsobeny špatným stavem vozovky, výmoly, nesprávnou technikou parkování a silnými nárazy do pneumatik.

Závěr

Úkolem podvozku je spojit konstrukci vozidla s pneumatikami na silnici. Pomáhá předcházet předčasnému opotřebení a činí jízdu bezpečnější a pohodlnější. V domácích podmínkách lze podvozku snadno a často nesprávně nastavit. Úprava podvozku obvykle trvá 30-120 minut.

Vyberte si z naší široké nabídky zimních, letních a celoročních pneumatik!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *