Životnost pneumatik závisí na jejich kvalitě, vašich jízdních návycích a průměrné vzdálenosti, kterou ujedete. Jak poznáte, že je čas na výměnu pneumatiky? Co znamená číslo DOT? Jaká je minimální zákonná hloubka běhounu? V tomto článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se životnosti pneumatik!

Životnost pneumatik: jak dlouho můžete pneumatiku používat?

Opotřebení pneumatik se může značně lišit. Částečně je to dáno kvalitou výrobku a částečně způsoby a podmínkami použití. Faktory ovlivňující životnost pneumatik:

 • Datum výroby: obecně se doporučuje nepoužívat pneumatiky starší než 10 let. Pneumatiky starší než 10 let se zhoršují i při správném skladování. Pro přesné určení stáří pneumatiky je třeba zkontrolovat číslo DOT. Číslo DOT je podrobněji vysvětleno dále v tomto článku.
 • Kvalita pneumatik: složení materiálu a použitá výrobní technologie mohou mít významný vliv na maximální kilometrový výkon.
 • Ujetá vzdálenost: je zřejmé, že zvyšující se vzdálenost zvyšuje opotřebení běhounu. Častěji používané pneumatiky mají proto kratší životnost.
 • Jízdní návyky: na rychlost opotřebení pneumatik má velký vliv také styl jízdy. Vyšší průměrné rychlosti, časté brzdění a další jízdní návyky typické pro sportovní jízdu zvyšují opotřebení.
 • Skladování: nesprávné skladování může způsobit deformaci, poškození a nepoužitelnost pneumatik.
 • Stav vozovky a extrémní počasí: nerovný stav vozovky a místní klima s vysokými výkyvy teplot zkracují životnost pneumatik.

Životnost pneumatik: jaké jsou nejdůležitější faktory?

Životnost pneumatik může ovlivnit řada faktorů. Předčasnému opotřebení můžete zabránit mnoha způsoby. Zde jsou některé z nejužitečnějších tipů.

 • Skladování pneumatik má významný vliv na jejich životnost. Nesprávné skladování může zvýšit předčasné opotřebení.
 • Podle mezinárodního průzkumu jezdí 71 % motoristů na pneumatikách s nesprávným tlakem. Příliš nízký nebo příliš vysoký tlak v pneumatikách vede nejen k nižší spotřebě paliva, ale také k většímu opotřebení. Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách!
 • Alespoň jednou ročně si nechte zkontrolovat stav pneumatik od odborníka!
 • Používejte sezónní pneumatiky, abyste snížili jejich opotřebení.

Jak poznáte, že je čas na výměnu pneumatik?

Nejlepším ukazatelem výměny pneumatiky je hloubka dezénu pneumatiky.

Vyhláška č. 341/2014 Sb. určuje jako minimální hloubku dezénu letních pneumatik 1,6 mm, paragraf 40a zákona 361/2000 Sb. pak hovoří o povinnosti přezout na zimní pneu od 1. 11. do 31. 3. s hloubkou dezénu minimálně 4 mm, pokud to vyžadují povětrnostní podmínky.

Podle našich odborníků se nevyplatí čekat na zákonnou míru opotřebení. Menší hloubka dezénu vede k delší brzdné dráze a menší přilnavosti. Doporučujeme vyměnit pneumatiky s hloubkou dezénu větší než 3 mm.

Často kladené otázky a odpovědi o životnosti pneumatik

Číslo DOT pneumatiky: co znamená číslo DOT?

Lidé, kteří se chystají koupit pneumatiku, se často ptají: co znamená číslo DOT? Číslo DOT pneumatiky je čtyřmístné číslo na bočnici, které označuje datum výroby pneumatiky. Výklad čísla DOT je jednoduchý:

 • první dvě číslice označují týden výroby,
 • zatímco druhé dvě číslice označují rok výroby.
 • Například číslo DOT 0122 znamená, že pneumatika byla vyrobena v prvním týdnu roku 2022.

Jaká je životnost pneumatik v letech?

Životnost pneumatiky je obtížné určit v letech, protože míru amortizace může ovlivnit řada faktorů. Může se jednat o počet najetých kilometrů, styl jízdy nebo podmínky skladování. Obecně se doporučuje nepoužívat pneumatiky starší 10 let bez ohledu na jejich stav.

Je životnost ojeté pneumatiky kratší?

Je životnost ojeté pneumatiky kratší? Obecně ano! Pokud uvažujete o koupi sady použitých pneumatik, je důležité mít správné odborné znalosti. Zatímco při koupi nových pneumatik máte jistotu, že kupovaný výrobek je v perfektním stavu, při koupi ojetých pneumatik je riziko vyšší. Pokud nemáte potřebné odborné znalosti, zvolte raději novou sadu pneumatik.

Životnost pneumatik: jak snížit jejich opotřebení?

Životnost pneumatik lze prodloužit správnou údržbou a používáním. Zde je několik užitečných tipů, které vám pomohou zabránit nadměrnému opotřebení pneumatik.

 • Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách! V případě potřeby korigujte nadměrný nebo nedostatečný tlak! To nejen snižuje spotřebu paliva, ale také prodlužuje životnost pneumatik!
 • Používejte sadu pneumatik vhodnou pro danou sezónu! Letní a zimní pneumatiky mají správné složení materiálu pro dané roční období a méně se opotřebovávají!
 • Každoročně si zajistěte odbornou pomoc při kontrole stavu pneumatik!

Životnost pneumatik v kilometrech?

Zimní pneumatiky zajišťují lepší přilnavost na kluzkých, zasněžených a zledovatělých silnicích. Jejich speciální směs a dezén umožňují bezpečnější jízdu v zimních měsících. Životnost zimní pneumatiky je 40-50 000 kilometrů, což je přibližně 5 zim při průměrné délce jízdy.

Jaká je životnost celoroční pneumatiky?

Životnost celoročních pneumatik je obvykle 40-50 000 kilometrů, protože se tyto pneumatiky nemění podle ročního období, takže se používají kratší dobu než zimní a letní pneumatiky.

Vyberte si z naší široké nabídky zimních, letních a celoročních pneumatik!

Předchozí článekKompletní servisní prohlídka: pravidelný servis před dovolenou