Test zimních pneumatik ADAC 2022

Letošní test zimních pneumatik ADAC 2022 porovnával zimní pneumatiky rozměru 185/65 R15 T.

Dobrá přilnavost na sněhu, ledu a mokré vozovce je v chladném období velmi důležitá a zimní pneumatiky ji na silnici poskytují. Která je však nejlepší zimní pneumatika pro letošní sezónu?

Stručné shrnutí:

 • Continental, Goodyear, Semperit a Michelin jsou na vrcholu.
 • Střed konkurenčního pole přinesl různé výsledky s různými slabinami a výhodami.
 • Na mokré silnici selhaly dvě pneumatiky

Testovaná pneumatika 185/65 R15 88 T (do 190 km/h) se běžně používá u malých vozidel od Audi A1 po Opel Corsa. V rámci testu zimních pneumatik 2022 bylo na testovacím vozidle VW Polo testováno 16 modelů této velikosti. Celkové výsledky jsou poměrně smíšené.

Test zimních pneumatik ADAC 2022 – dobré výsledky:

Čtyři pneumatiky dosáhly dobrého hodnocení, zatímco střední třída si nadále vedla uspokojivě se sedmi pneumatikami. Vyplatí se podívat se na podrobnosti, protože v závislosti na individuálním jízdním profilu lze doporučit vhodnou (a obvykle levnější) pneumatiku.

Stojí však za to podívat se blíže na významnější nedostatky tří pneumatik, které získaly pouze „uspokojivé” hodnocení. Znepokojivým výsledkem je, že modely Imperial Snowdragon HP a Wanli SW611 jsou dva modely, které vykazují tak závažné nedostatky v mokrých podmínkách, že jejich výkon je hodnocen jako špatný.

 

Test zimních pneumatik ADAC 2022 – přehled

Výrobce/ModelADAC- hodnocení
Continental Winter Contact TS 8702,2
Goodyear UltraGrip 9+2,2
Semperit Speed ​​​​Grip 52,2
Michelin Alpine 62,3
BF Goodrich G Force Winter 22,7
Vredestein Wintrac2,7
Bridgestone Blizzak LM0053
Maxxis Premitra Snow WP63
Firestone Winterhawk 43,2
Nexen Winguard Snow G33,3
AVON WT7 Snow3,5
Dunlop Winter Response 23,6
Fulda Crystal Montero 33,7
Barum Polaris 53,9
Imperial Snowdragon HP5,3

velmi dobrý (0,6 – 1,5)
dobrý (1,6 – 2,5)
uspokojivý (2,6 – 3,5)
dostatečný (3,6 – 4,5)
nedostatečný (4,6 – 5,5)

 • Velmi vyvážené: špičkové kvarteto

Bez výhrad lze doporučit pneumatiky Continental WinterContact TS 870, Goodyear Ultragrip 9+, Semperit Speed-Grip 5 a Michelin Alpin 6. Všichni čtyři dosáhli dobrých výsledků ve všech hlavních kritériích a podali velmi vyrovnaný výkon. Stojí za to podívat se na podrobná hodnocení, protože stanovují mírně odlišné priority.

Continental TS 870 je letos vítězem díky své vyváženosti.  Hannoverský výrobce si v suchých podmínkách udržel slabiny svého předchůdce TS 860. Společnost Goodyear zvýšila laťku na náročných mokrých silnicích. Semperit dosáhl nejlepšího hodnocení na sněhu, zatímco Michelin jednoznačně vynikal z hlediska opotřebení pneumatik. Všechny čtyři modely jsou dobrou volbou.

 • Vyhovující: střed pole

Test představuje 7 pneumatik, které lze doporučit s mírnými omezeními. Je třeba vzít v úvahu jejich silné a (mírné) slabé stránky a posoudit je podle osobního profilu řidiče a podmínek použití.

Pokud se tedy smíříte s mírnými nedostatky na suché a mokré vozovce, ale oceníte dobrý výkon na sněhu, je pneumatika BFGoodrich G-Force Winter 2 dobrou volbou. Pneumatiky Vredestein Wintrac budou zajímat ty, kteří nejezdí na dlouhé vzdálenosti v extrémně zasněžené krajině. Pokud najezdíte jen několik kilometrů ročně, jsou dobrou volbou také pneumatiky Bridgestone Blizzak LM005 a Maxxis Premitra Snow WP6.

Pokud téměř nejezdíte po dálnici, jsou pneumatiky Firestone Winterhawk 4 dobrou volbou, ale pokud vám nezáleží na výkonu v extrémních sněhových podmínkách, budete spokojeni s pneumatikami Nexen Winguard Snow G3.

 • Tři modely s odpovídajícím výkonem

Tři pneumatiky byly z hlediska chování na suchu hodnoceny jako uspokojivé: Dunlop Winter Response 2, která loni dosahovala výrazně lepších výsledků v rozměru 195/65 R15 na suchu, Fulda Kristall Montero 3 a Barum Polaris. Proč? Pneumatiky ani testované vozidlo nejezdí „čistě” na suché vozovce při dálničních rychlostech. To znamená, že se řidič za volantem necítí příliš dobře, pokud jde o jízdní vlastnosti. Pneumatika nejede rovně, řidič obtížně odhaduje úhel natočení volantu v zatáčce, pneumatika nereaguje harmonicky na povely k řízení – a je nutné provádět korekce řízení, protože vozidlo nepoužívá úhel natočení volantu, který řidič zamýšlel.

Toto chování sice není kritické, ale při delších cestách po dálnici je rozhodně nepříjemné a únavné. Kritičtější je však skutečnost, že testovaný vůz má tendenci k přetáčivosti velmi brzy – když pneumatiky dosáhnou svého limitu v důsledku vyhýbacího manévru – a zejména nezkušení řidiči jej nemohou snadno ovládat.

 • Mokrá silnice: dva modely selhaly

Inženýři ADAC nedoporučují kupovat dva modely – takže verdikt ADAC k modelům Imperial Snowdragon HP a Wanli SW611 je logický: nedostatečné! Oba čínské modely měly velmi špatné výsledky na mokré vozovce.

Test zimních pneumatik ADAC 2022 pro vozidla SUV – 215/60 R16 H

V testech pneumatik pro SUV vedou společnosti Continental, Dunlop, Goodyear a Michelin.

Pneumatiky obecně fungovaly dobře na sněhu a ledu, ale na mokrých a suchých silnicích se často objevovaly problémy.

Přestože se nabídka rozměrů pneumatik pro nová vozidla neustále rozšiřuje: letošní testovaný rozměr 215/60 patří k nejprodávanějším zimním pneumatikám v rychlostní kategorii H do 210 km/h . Testovacím vozem byla Škoda Karoq.

Závěr je obecně převážně pozitivní, protože ze 17 modelů pneumatik byl pouze jeden hodnocen jako „uspokojivý”, a proto jej lze doporučit pouze podmíněně – čtyři modely pneumatik byly hodnoceny jako „dobré” a dvanáct jako „uspokojivé”.

 • Důležitý aspekt: osobní manažerský profil

Vyplatí se podívat se na podrobnosti, protože v závislosti na vašem individuálním jízdním profilu a osobních provozních podmínkách vám může být doporučena vhodná (a obvykle levnější) pneumatika. Na sněhu nedosáhlo dobrého hodnocení pouze pět pneumatik. Na ledu a z hlediska spotřeby paliva dosáhli téměř všichni testovaní kandidáti dobrých hodnocení.

 • Test zimních pneumatik ADAC 2022 215/60 R16 H – přehled
Výrobce/ModelADAC- hodnocení
Continental WinterContact TS8702,1
Dunlop Winter Sport 52,1
Goodyear UltraGrip Performance +2,3
Michelin Alpin 62,3
Yokohama BlueEarth*Winter V9062,6
Bridgestone Blizzak LM0052,7
Kleber Krisalp HP32,9
GT Radial Winterpro23
Sava eskimo hp23
Vredestein Wintrac3
ESA+TECAR SUPERGRIP PRO3,1
Nokian Tyres WR snowproof3,2
UNIROYAL WinterExpert3,3
Matador MP93 Nordicca3,4

velmi dobrý (0,6 – 1,5)
dobrý (1,6 – 2,5)
uspokojivý (2,6 – 3,5)
dostatečný (3,6 – 4,5)
nedostatečný (4,6 – 5,5)

 • Čtyři první místa – vyrovnaný souboj

Prestižní hodnocení ADAC „dobrý” získaly v tomto rozměru čtyři zimní pneumatiky: Continental WinterContact TS 870, Dunlop Wintersport 5, Goodyear Ultragrip Performance+ a Michelin Alpin 6. Všechna hlavní kritéria jsou zastoupena vyváženě. Přesto si v různých oblastech stanovují trochu jiné priority.

Zatímco modely Continental a Dunlop mají své přednosti na mokré, zasněžené a zledovatělé vozovce, na suché vozovce jsou o něco méně výkonné. Goodyear během testu překonává sněhový rekord. Přestože Michelin nedosahuje obvyklých maximálních hodnot opotřebení, boduje na suchých silnicích i na ledu.

 • Alternativy v širokém středním poli

Ve skupině pneumatik, které lze doporučit s výhradami, vykazují testované modely nedostatky alespoň v jednom hlavním kritériu (mírné). Při výběru je důležité znát svůj jízdní profil a vlastní potřeby, protože pak budete moci najít vhodnou a zpravidla levnější pneumatiku v této oblasti.

Například pneumatika Yokohama BluEarth*Winter V906 vykazuje určité zlepšení na mokrých a zasněžených silnicích, pneumatika Bridgestone Blizzak LM005 má prostor pro zlepšení na zasněžených silnicích a pneumatika Kleber Krisalp HP3 má stále nedostatky na suchých a mokrých silnicích.

Pneumatika GT Radial Winterpro 2 si vedla špatně na suchých, mokrých i zasněžených silnicích, zatímco pneumatika Sava Eskimo HP2 vykazovala slabiny na mokrých silnicích. Pneumatika Vredestein Wintrac má na suchu co zlepšovat, zatímco testeři ADAC zjistili, že pneumatiky Esa+Tecar Supergrip Pro mají na mokru nedostatky.

Pneumatika Toyo Observe S944 má horší vlastnosti na mokré vozovce a sněhu. Pneumatika Falken Eurowinter na suché vozovce nijak zvlášť nezaujala, ale na mokré a zasněžené vozovce dokázala své konkurenty dohnat.

Vyberte si z naší široké nabídky zimních pneumatik!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük